StoryEditor

Rolniczy multitalent: Robot DaVegi zautomatyzuje produkcję

DaVegi, robot rolniczy od AI.Land, ma potencjał do zwiększenia plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i nawozów. Projekt, który otrzymał wsparcie DBU, może przyczynić się do zrównoważonego użytkowania gruntów i ochrony klimatu.
19.05.2024., 09:23h

Robot rolniczy DaVegi umożliwia energooszczędną i zasobooszczędną produkcję warzyw, wykorzystując energię słoneczną. Josef Franko, założyciel startupu AI.Land i twórca pierwszego prototypu, twierdzi, że jest to możliwe. Projekt otrzymał wsparcie od Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowiska (DBU) w wysokości 125 tysięcy euro.

AI.Land opisuje Davegi jako „rolnicze multitalent”, zdolne do wykonywania takich zadań jak orka, siew, nawadnianie, nawożenie i zbieranie plonów. 

Zobacz też: Polski startup rolniczy Nirby z aż 4 głównymi nagrodami!

Precyzja i oszczędność

Franko podkreśla, że prototyp pozwala na precyzyjne przeprowadzenie wszystkich procesów uprawowych, od przygotowania gleby po zbiór, dostosowując się do potrzeb każdej rośliny. Dzięki indywidualnemu podejściu do uprawy możliwe jest oszczędzenie na nawozach, środkach ochrony roślin oraz wodzie.

Wizją firmy jest, aby DaVegi autonomicznie zbierał 60 skrzynek warzyw dziennie na obszarze 2,5 tys. metrów kwadratowych, z łącznie 600 sztukami warzyw w dziesięciu różnych odmianach, które miałyby być sprzedawane lokalnie. Obecnie trwają prace nad polem testowym, a Franko liczy na oszczędność energii dzięki niewielkim odległościom.

Możliwe są wyższe plony

Firma ma nadzieję, że dzięki samowystarczalnej pracy robota z wykorzystaniem energii słonecznej, uda się również poprawić bilans gazów cieplarnianych w uprawie warzyw. Franko uważa, że półmobilny robot rolniczy jest ważnym krokiem w kierunku w pełni zautomatyzowanego rolnictwa

- Prototyp pokazuje, że produkcja warzyw zasilana energią słoneczną, energooszczędna i w pełni zautomatyzowana, włącznie z logistyką polową, jest możliwa – podkreśla założyciel AI.Land, dodając, że DaVegi ma nie tylko ułatwić pracę, ale również zwiększyć plony.

AI.Land planuje uruchomienie projektu pilotażowego „RoboFeld” pod koniec 2024 roku. DBU przewiduje, że w drugim etapie pobliskie rodziny będą otrzymywać świeże warzywa bezpośrednio z pola.

Za swoje wynalazki AI.Land został nagrodzony kwotą 5 tysięcy euro podczas Zielonego Tygodnia 2024 w Berlinie. Sekretarz generalny DBU Alexander Bonde zwrócił uwagę na ograniczoną powierzchnię gruntów i zaapelował o zrównoważone użytkowanie ziemi, co ma przyczynić się do ochrony klimatu, zachowania bioróżnorodności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

image

Alima Bis pokazała pierwszy polski samojezdny wóz paszowy (FILM)

Tekst: AgraEurope

Foto: AI.Land GmbH/LinkedIn

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:45