StoryEditor

Technologia towarowych producentów ziemniaka - jakie korzyści?

Uprawa, sadzenie i formowanie redlin w jednym przejeździe to technologia, którą od lat stosują towarowi producenci ziemniaków. Zapytaliśmy ich, dlaczego ją wybrali i jakie daje im korzyści.
31.05.2024., 08:00h

Jedno jest pewne, technologia ta pozwala zaoszczędzić czas, więc najczęściej korzystają z niej rolnicy, którzy profesjonalnie uprawiają ziemniaki na dużym areale. Jeden przejazd załatwia wszystko, niekiedy w tych gospodarstwach sadzenie trwa miesiąc lub nawet dłużej. Korzystając z tradycyjnej technologii w czasie sadzenia, musieliby równocześnie formować redliny na polach, gdzie rozpoczynali pracę na początku sezonu. W technologii dwuetapowej bezpośrednio po formowaniu konieczne jest szybkie stosowanie herbicydów doglebowych. Gdy redliny uformowane są w czasie sadzenia, większość chwastów skiełkuje, zanim ziemniaki pojawią się na powierzchni i oprócz substancji doglebowych można stosować substancje działające nalistnie.

Ale ochrona herbicydowa nie jest najważniejszym argumentem, który przemawia za tą technologią. Każde gospodarstwo gospodaruje w innych warunkach i to one sprawiają, że uprawa, sadzenie i formowanie w jednym przejeździe to technologia wybierana przez gospodarstwa towarowe.

Zobacz także: Wrażliwość odmia...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. lipiec 2024 07:21