StoryEditor

Rynek maszyn rolniczych: Czeka nas 10% spadek?

Według europejskiego stowarzyszenia branżowego rynek maszyn rolniczych może w tym roku skurczyć się nawet o 10 procent.
21.05.2024., 21:25h

Europejski rynek sprzętu do ochrony upraw i roślin w 2023 roku nieco się skurczył, a obecnie doświadcza poważniejszego spowolnienia.

Jak poinformowało w środę Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszyn Rolniczych (CEMA) według wstępnych danych całkowita wartość tego rynku wyniosła około 4,70 mld euro. Oznaczało to spadek o około 3% w porównaniu z rokiem 2022. W szczególności według CEMA  spadek w segmencie urządzeń do siewu, nawożenia i ochrony roślin wyniósł 5%, a w segmencie urządzeń do uprawy gleby – 2%.

Zobacz też: Najwyższa turbina wiatrowa na świecie wkrótce stanie w Niemczech

Od wzrostu do spadku

Według oceny europejskiego stowarzyszenia branżowego spadek ten będzie się utrzymywał również w bieżącym roku. Podczas gdy branża maszyn rolniczych w latach 2021-2023 notowała stały wzrost, na rok 2024 prognozowany jest spadek wartości rynku nawet o 10%, jak wyjaśnia CEMA. Silny trend spadkowy obserwowany jest już od czwartego kwartału ubiegłego roku.

image

Rusza Zielone Agro Show 2024 w Ułężu!

Jak zauważa stowarzyszenie, po stronie popytu w branży uwidaczniają się, oprócz nadal odczuwalnych skutków kryzysu związanego z Covid-19, liczne wyzwania. Nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) Unii Europejskiej, protesty rolników, niestabilne rynki oraz wysokie stopy procentowe to czynniki negatywnie wpływające na gotowość rolników do inwestowania.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 10:46