StoryEditor

Z oczyszczalni ścieków na pole, jako pełnowartościowy nawóz

Niesprzedana w sklepach żywność znacznie podniosła produkcję metanu w biogazowni, której głównym wsadem są… ścieki! Poferment trafia do kompostowni, skąd już jako pełnowartościowy nawóz wraca na okoliczne pola.
24.07.2023., 09:07h

Wartościowy nawóz wcale nie musi pochodzić z typowo rolniczej biogazowni, o czym od kilku lat przekonują się rolnicy z okolic Rybnika. To właśnie tam przed 28 laty zawiązała się spółka Best-Eko i kupiła od likwidowanej kopalni węgla oczyszczalnię ścieków Boguszowice. Obiekt oddano do użytku w 1980 roku.

Grzegorz Pilarski, kierownik oczyszczalni i kompostowni Best-Eko w Rybniku.

– Około roku 2000 stwierdziliśmy, że trzeba się przygotować do zagospodarowania osadów ściekowych i rozpoczęliśmy doświadczenia z kompostowaniem. Do tego oprócz osadu ściekowego potrzebne były odpady zielone, za co płaciliśmy firmom koszącym zieleń miejską – wspomina Grzegorz Pilarski, współwłaściciel Best-Eko. Stosowane w tamtych czasach w oczyszczalniach otwarte zbiorniki pozwalały ulatniać się gazom, które dziś spalane są w silniku kogeneracyjnym.

Produkcja biogazu ze ścieków

– Już dwadzieścia lat temu zastanawialiśmy się, co zrobić, by zgromadzić gaz i produkować z niego prąd, ale przy niskich cenach prądu nie miało to sensu. Poza tym nie było na rynku firm i technologii przykrywania otwartych komór. Zbyt dużym wydatkiem byłaby też budowa nowych ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 02:42