StoryEditor

Żniwa na drogach. Czy ciągnik może poruszać się poboczem?

Lato to czas intensywnych prac polowych, z którymi nierozerwalnie łączy się przejazd maszyn rolniczych po drogach publicznych, w tym krajowych. Spora część z nich posiada obecnie wyasfaltowane szerokie pobocze, a wielu kierowców oczekuje, a wręcz często próbuje przy użyciu klaksonu lub świateł drogowych wymusić na kierowcy ciągnika jazdę właśnie tą częścią drogi. 
27.07.2023., 14:07h

Wielu rolników zastanawia się jak bezpiecznie, a zarazem zgodnie z przepisami poruszać się drogami publicznymi. Nawał pracy, wzmożony ruch na drogach sprawia, że często kierujący maszynami rolniczymi poruszają się poboczem, tak by nie blokować ruchu i ułatwić wyprzedanie innym pojazdom na drodze. Jednak większość poboczy dzieli linia ciągła.

Jak zatem w takiej sytuacji powinien zachować się kierowca ciągnika?  Czy ciągnik rolniczy powinien poruszać się tylko wyznaczonym liniami pasem ruchu czy też może częściowo jechać po poboczu nawet, gdy pomiędzy pasem ruchu a poboczem jest linia ciągła?

O odpowiedź na to pytanie postanowiliśmy zapytać policję:

Zgodnie z art. 6. Prawo o ruchu drogowym: Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest zobowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.  (12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.)
Przepisy zabraniają przekraczania linii krawędziowej ciągłej (znak p7-b). Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość biorąc pod uwagę żniwa. Natomiast kierowcy maszyn rolniczych w miejscach, gdzie jest to dozwolone, powinni jak najbardziej ułatwiać innym uczestnikom ruchu drogowego ich wyprzedzanie.


fot. Józefowicz, Beba

uwazni w żniwa

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:01