StoryEditor

Batalia z SUR zatrzymana! Kto głosował za ograniczeniem środków ochrony roślin?

Pod koniec listopada w Parlamencie Europejskim odbyło się ważne głosowanie w sprawie projektu rozporządzenia o zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin, mowa o tzw. SUR. To kontrowersyjne rozporządzenie dotyczy przede wszystkim dość drastycznego ograniczenia w stosowaniu pestycydów przez rolników na terenie całej Unii Europejskiej. Teraz, Wielkopolska Izba Rolnicza pyta, dlaczego ktoś głosował „za"?
05.01.2024., 16:06h

Dokładnie 22 listopada 2023 roku, odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, czyli tzw. SUR. To rozporządzenie, przypomnijmy, zakładało drastyczne ograniczenie stosowania pestycydów przez unijnych rolników.

Od samego początku wielkopolski samorząd rolniczy obserwował wszystkie etapy legislacyjne tej, jakże ważnej dla całego sektora rolniczego sprawy, jak i analizował skutki, przede wszystkim te negatywne dla gospodarki rolnej w Polsce.

SUR - projekt destrukcyjny dla polskiego rolnictwa

- Projekt rozporządzenia (SUR) znacznie wpłynąłby na spadek dochodów rolników oraz ograniczenie możliwości uprawy niektórych gatunków roślin (np. rzepaku, warzyw, ziemniaków). Wiele organizacji rolniczych wskazywało na to, iż wprowadzenie w życie tych przepisów może mieć destrukcyjny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego rolnictwa, a także doprowadzi do zwiększenia uzależnienia unijnego systemu żywnościowego od importu żywności - czytamy w stanowisku Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zobacz także: Suszowe 2023 – kto skorzysta z pomocy i kiedy można składać wnioski w 2024 roku?

Między innymi Polskę zalewa niekontrolowany napływ importowanej żywności spoza granic Unii Europejskiej, ta żywność nie podlega takim samym ograniczeniom i restrykcjom, co ta produkowana w UE. Dodatkowe ograniczenia wpłyną na zmniejszenie konkurencyjności rolnictwa, a na półkach sklepowych znajdowałaby się większa ilość żywności nieznanego pochodzenia.

Nierealistyczne cele 

Jak zaznacza WIR, projekt sam w sobie zakładał nierealistyczne cele, niepraktyczne przepisy takie jak np. te dotyczące obszarów wrażliwych.

- Wprowadzone przepisy w ocenie środowiska rolnego, doprowadziłyby do zaostrzenia międzynarodowej sytuacji w obszarze dostaw, o czym informowała Copa-Cogeca, a zboża i rośliny oleiste mogłyby w perspektywie kilku lat stać się bardzo drogie. Samorząd rolniczy ocenił, że wprowadzenie tych zasad byłoby negatywne dla prowadzenia produkcji polowej, jak i samego funkcjonowania gospodarstw rolnych – napisano w piśmie.

Projekt SUR odrzucony!

Ostatecznie posłowie do Parlamentu Europejskiego projekt odrzucili. 299 głosów przeciw aż 207 głosów za oraz 121 wstrzymujących się. W drodze głosowania rozporządzenie o redukcji pestycydów zostało zatrzymane.

- Przedstawiając powyższe chcielibyśmy podziękować wszystkim Europosłom, którzy wykazali się odpowiedzialnością i zagłosowali przeciw wprowadzeniu ww. rozporządzenia. Tych natomiast, którzy głosowali „za”, chcielibyśmy prosić o pisemną odpowiedź – dlaczego podjęli taką decyzję? – pyta w piśmie Zarząd WIR.

 

Bernat Patrycja

na podst. Stanowiska Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Fot; Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:32