StoryEditor

Jest szansa na nowe insektycydy. Choć nie od razu

Do międzynarodowego komitetu nadawania nazw substancjom chemicznym ISO wpłynął pod koniec listopada 2023 r. wniosek o zatwierdzenie dwóch substancji insektycydowych. To pierwszy krok do pojawienia się komercyjnych produktów owadobójczych.
28.12.2023., 13:40h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak nazywają się nowe substancje?
  • Do jakich grup chemicznych zostaną zakwalifikowane?
  • Czy jest szansa na nowe insektycydy?

Pierwszą z nowych substancji jest izoflualanam (ang. isoflualanam). Substancja ta zaliczana będzie prawdopodobnie do grupy 30. IRAC, czyli do izoksalinów (ang. isoxazoline). O ostatecznej klasyfikacji zdecyduje IRAC, czyli Insecticide Resistance Action Committee.

Substancja ta wykazuje działanie owadobójcze i przędziorkobójcze. W zależności od testów polowych zostanie ona zarejestrowana na konkretne grupy szkodników oraz rodzaje zastosowań – opryskiwanie zaprawianie, gazowanie itd.

Grupa 30 IRAC to substancje o stosunkowo nowym mechanizmie działania na owady. Definiuje się go jako wpływ na układ nerwowy owadów poprzez hamowanie przepływu impulsów przez kanał chlorkowy aktywowany przez GABA (główny neuroprzekaźnik owadów). W konsekwencji powoduje to u owadów nadmierne pobudzenie i drgawki. Do grupy tej nie należy żadna zarejestrowana w Polsce substancja czynna. Jest to ważna informacja w kontekście walki z krzyżową odpornością szkodników na szkodniki.

Do grupy tej należą metadiamidy (meta-diamides.) i izoksazoliny (isoxazolines). Wśród nich dotychczas były trzy substancje owadobójcze: broflanilid (meta-diamid), fluksametamid i izocykloseram ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 19:13