StoryEditor

Burze piaskowe szaleją na polach. A to dopiero początek…

Prawie w całej Polsce szaleją silne wiatry. Zaczęły się już w Wielkanocny Poniedziałek, ale dziś dokuczają już niemal wszędzie. Rolnicy załamują ręce, bo te prądy powietrzne tylko potęgują skutki suszy. Ale w najbliższych dniach może być jeszcze gorzej…
23.04.2019., 14:04h
Na polach coraz większa susza. Od tygodni brakuje konkretnych opadów deszczu. Owszem, zdarzały się przelotne opady po kilka milimetrów, ale wilgoć w takich warunkach błyskawicznie parowała. Rośliny ozime i jare wołają o wodę, a wiele nowych zasiewów nie ma szans na szybkie wschody, jeżeli nie pojawi się zbawienny deszcz.

Sytuacja jest dramatyczna, bo perspektywy na obfite opady deszczu są w najbliższych dniach marne. Mało tego, synoptycy przestrzegają przed gwałtowną zmianą pogody w najbliższy weekend. Do Polski ma wtedy wtargnąć fala gorącego powietrza znad Afryki, która przyniesie wzrost temperatur do nawet 27 st. Celsjusza w dzień oraz ogromne ilości pyłu saharyjskiego.

A tymczasem szalejące nad Polską wiatry już powodują burze piaskowe i wiry powietrzne, które wywiewają z pól wiele cennych składników.

Poniżej publikujemy zdjęcia i filmy, które rolnicy (i nie tylko) publikują w mediach społecznościowych.


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:05