StoryEditorMateriał promocyjny

CropVision - oprogramowanie, które ułatwia pracę rolnika w polu

Praca rolnika stale się zmienia, zwłaszcza przy produkcji roślinnej. Nowoczesne maszyny i technologie to już niemal konieczność by skutecznie i efektywnie zarządzać pracą swoją oraz pracowników. Warto więc dobrze wybrać narzędzia i aplikacje do codziennej pracy tak, aby optymalizować swój czas i koszty. O jednym ze sposobów na takie pozytywne zmiany w gospodarstwie rolnym rozmawiamy z Rafałem Ziebą, Area Sales Managerem z firmy AgroVision.
22.03.2023., 13:03h

Portal topagrar.pl: Zmiany klimatu i zmiany legislacyjne rozregulowały wiele dotychczasowych strategii ochrony roślin, które rolnicy wspólnie z wieloma doradcami i naukowcami wypracowali w ostatnich latach. Ochrona roślin jest coraz trudniejsza i wymaga specjalnego wsparcia. Firma AgroVision ma tego świadomość i przygotowała dla rolników aplikację CropVision. Co to za narzędzie?

Rafał Zięba: CropVision to narzędzie do zarządzania produkcją roślinną. W bardzo łatwy i przyjazny sposób można rejestrować wszystkie zabiegi wykonywane na polu. Program zawiera bazę wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do użytku w Polsce. Każdy zabieg można zarejestrować w prosty sposób na komputerze lub smartfonie. Dodatkowo wszystkie informacje niezbędne do certyfikacji bezpieczeństwa żywotności mogą być dokumentowane. Program zwiera raporty bezpieczeństwa żywności takie jak Global GAP. Poza tym rolnik może jeśli chce udostępnić dane przetwórcom żywności w celu udokumentowania jakości produktu i odziaływania na środowisko. Ze względu na swoją strukturę i przejrzystość z programu korzystają zarówno producenci zbóż ale także gospodarstwa warzywnicze, sadownicze jak i producenci kwiatów.

Oprócz wersji dla rolników jest też dostępna  wersja dla doradców: CropVision Consultant. Rolnik może udostępnić doradcy dostęp do rejestracji zabiegów. Podczas wizytacji pól konsultant może widzieć wszystko to co do tej pory zostało na danym polu wykonane. Jeśli jest taka potrzeba może wprowadzić w programie  propozycję zabiegu dla danego pola. Rolnik jest o tym powiadamiany mailowo. Porada może zostać zmieniona na wykonaną operację.

Rafał Zięba, Area Sales Manager w firmie AgroVision


Portal topagrar.pl:
W jaki sposób CropVision zbiera, przetwarza dane i konwertuje na zalecenia dla rolników?

Rafał Zięba: Rolnik może tworzyć swoje pola i uprawy w wersji na komputer CropVision. Jako dodatkową funkcjonalność uruchomiliśmy import plików (gml), które rolnik może pobrać ze strony ARIMR po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto. Wszystkie operacje polowe mogą być wprowadzane na komputerze/laptopie, ale także na smartfonie podczas pracy w polu. W ramach dodatkowej usługi CropVision może również automatycznie importować wyniki badań gleby i dowody dostawy z współpracujących  laboratoriów/dostawców. Wszystkie te informacje mogą być wykorzystane w raportach techniczno-ekonomicznych, ale także w dodatkowych modułach porad, które pomagają rolnikowi w jego codziennej pracy. 

Moduły porad wykorzystują rejestracje upraw i dane ze stacji pogodowych oraz prognozę pogody. Modele obliczają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby i/lub skuteczność zaplanowanego/wykonanego oprysku.


Portal topagrar.pl:
Czy CropVision alertuje rolnika o zmianach na plantacji?

Rafał Zięba:  W CropVision dostępne są dodatkowe systemy porad dla plantatorów ziemniaków i cebuli. Te moduły udzielają codziennych porad dotyczących zwalczania głównych chorób grzybiczych w tych uprawach. W poradach brane są pod uwagę rodzaj uprawy, odmiana, faza uprawy i wzrost, zastosowany wcześniej produkt i dawki, ilość opadów lub nawadniania po oprysku oraz warunki pogodowe i prognoza. Rolnik uzyskuje wskazówki o wystąpieniu infekcje, presji chorobowej, okresu ochrony oprysku, spłukiwania itp. Daje to konkretne wskazówki dla każdego pola, jakie działania należy podjąć. Te systemy porad zostaną wprowadzone w Polsce w późniejszym etapie.

Również we współpracy z doradcą rolnik otrzymuje alerty i powiadomienia, gdy jego doradca wprowadzi obserwację lub nową poradę.


Portal topagrar.pl:
W ochronie roślin kluczowe jest wyznaczenie i wykorzystanie optymalnego okna pogodowego do przeprowadzenia zabiegu na plantacji. Co w tym zakresie potrafi CropVision?


Rafał Zięba:  W tym temacie CropVision ma całkiem sporo do zaoferowania, moduł Gewis jest najczęściej używanym modułem CropVision i może być stosowany we wszystkich uprawach i przy wszystkich opryskach. Rolnik może zobaczyć, jakie jest najlepsze okno czasowe na oprysk określonym produktem. W ujęciu godzinowym pokazana jest względna skuteczność danego środka ochrony roślin. Gewis wykorzystuje warunki pogodowe oraz właściwości substancji czynnych produktu. Rolnik na pierwszy rzut oka widzi najlepszy moment na zastosowanie zaplanowanego środka. Moduł pokazuje również, czy można zmniejszyć dawkę produktu, gdy oprysk będzie prowadzony w optymalnych warunkach. Rolnik jest również ostrzegany, jeśli warunki są na tyle niesprzyjające, że mogą wystąpić szkody w uprawach. Gewis jest obiektywny i pomaga rolnikowi uniknąć nieskutecznych oprysków, zmniejszyć dawkę, jeśli to możliwe i zapobiec uszkodzeniu upraw. Moduł Gewis jest również dostępny w aplikacji mobilnej i może być używany w terenie.


Portal topagrar.pl:
Jakie korzyści ekonomiczne może czerpać rolnik korzystając z CropVision?


Rafał Zięba:  CropVision oferuje cały pakiet raportów do finansowego rozliczenia produkcji, każdej z upraw z osobna lub całego gospodarstwa. Raporty zużycia środków ochrony roślin i nawozów pomagają na bieżąco kontrolować wydatki, a magazyn środków pozwala na weryfikację bieżących zakupów. Dostępne są również raporty ułatwiające przestrzeganie przepisów dotyczących kontroli bezpieczeństwa żywności, takich jak Global GAP.

Moduł Gewis pomaga rolnikowi zredukować te koszty w zakresie ochrony roślin poprzez unikanie nieudanych oprysków i zmniejszanie dozowania tam, gdzie to możliwe.

 
Portal topagrar.pl: Rolnicy korzystają z różnych urządzeń, programów i aplikacji w swoim gospodarstwie. Czy CropVision może być z nimi połączona by przesyłać potrzebne dane bez konieczności wielokrotnego wprowadzania tych samych zdarzeń, wyników czy parametrów?


Rafał Zięba:  CropVision posiada szereg możliwości wymiany i udostępniania danych innym organizacjom. Najważniejsze jest to, że rolnik zawsze ma kontrolę i może przyznać i zatrzymać uprawnienia dostępu do danych i ich wymiany. Dane dotyczące uprawy lub pola mogą być przesyłane z CropVision do przetwórców lub innych podmiotów. Również wyniki badań gleby i dokumenty dostawy powiązanych organizacji mogą być importowane do CropVision. Rolnik może również przyznać dostęp swoim doradcom, którzy mogą przeglądać rejestrację upraw podczas wizyty na polu rolnika i dodawać uwagi i porady w razie potrzeby.

Organizacje mogą również korzystać z interfejsu API CropVision (interfejs programowania aplikacji) w celu pobierania danych produkcyjnych, gdy przyznał on tej organizacji dostęp. Dane te mogą być wykorzystane w aplikacji tej organizacji. Ten sam interfejs API może być również używany do wysyłania porad z powrotem do rolnika.

Aplikacji CropVision można również używać na terminalach z systemem Android (Trimble) w ciągniku. Aplikację można łatwo zainstalować na terminalu ze sklepu Trimble. Na dużym ekranie terminala można następnie wprowadzać rejestracje wykonanej pracy.

Ze względu na to, że jesteśmy firmą stricte zajmującą się oprogramowaniem i dostarczamy rozwiązania również dla gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną, produkcją własnych pasz zbudowaliśmy platformę MyAgroVision gdzie wszystkie nasze aplikacje dostępne są z jednego miejsca. 


Portal topagrar.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej informacji na www.agrovision.com/cropvision-polska


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:47