StoryEditor

Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu?

Skoro już musimy wysiewać międzyplony, to uprawiajmy je tak, by nie przeszkadzały w płodozmianie i jednocześnie przynosiły korzyści naszym glebom. Kluczowy jest m.in. dobór gatunków do mieszanki.
07.06.2023., 11:06h

W swoim gospodarstwie stawiam na międzyplony ścierniskowe, które składają się z dwóch lub trzech gatunków roślin, w zależności od tego, przed jaką uprawą przypadają. Ich dobór nie może być przypadkowy, bo mieszanka może przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi Stanisław Winiarz z miejscowości Wiry w woj. dolnośląskim.

Jego zmianowanie w systemie bezorkowym wygląda nastepująco:

  • rzepak – jęczmień ozimy – pszenica ozima – kukurydza – jęczmień.
Zamiast kukurydzy czasem przypadają strączkowe uprawiane na nasiona lub burak cukrowy. Międzyplon uprawia przed pszenicą ozimą i burakiem. W pierwszym przypadku mieszanka składa się z grochu, facelii i gryki, a w drugim rolnik pomija grykę. Po rzepaku nigdy nie przypada międzyplon, bo jego korzenie spełniają tę samą funkcję, co mieszanka międzyplonowa.

Ile czego siać w mieszance międzyplonowej?

Stanisław Winiarz ma swoją receptę na dobieranie normy siewu poszczególnych gatunków w mieszance międzyplonowej. Jeśli składa się ona z 3 gatunków, to każdy z nich wysiewa w mniej więcej 1/3 normy obowiązującej dla siewu czystego danego gatunku. Jeśli w mieszance są 2 rośliny, t...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 03:10