StoryEditor

Łabędzie żerują na polach – jak z dzikim ptactwem radzą sobie rolnicy? [FILM]

Trzy miliony złotych – to kwota, jaką od lat płacą rocznie koła łowieckie opolskim rolnikom z tytułu odszkodowań za spowodowane przez zwierzynę łowną szkody.  Myśliwi współpracują z rolnikami w grodzeniu pól oraz uprawiają poletka i pasy zaporowe w lesie, które obsiewają kukurydzą, aby zatrzymać w nim zwierzynę. Mniej się mówi o szkodach spowodowanych przez ptaki. Te również są istotne, a trudniej im zapobiegać, zwłaszcza, że niektóre ptaki, jak na przykład łabędzie czy kormorany są  pod ochroną.
29.05.2023., 10:05h

— Od pewnego czasu obserwuje, że na naszym terenie, od kilku lat właściwie nie wiem z jakiego powodu, zamieszkało w okresie jesienno-zimowym stado łabędzi, które żeruje na naszym rzepaku. Próbowałem je przeganiać, wjeżdżałem samochodem w ścieżkę, to bawiliśmy się w kotka i myszkę. Łabędzie przelatywały trzy, cztery ścieżki dalej i w końcu zrezygnowałem. Ptak jest fajny, nie mówiąc już, że jest pod ochroną, jesteśmy zdani na niego. Nie wiem, dlaczego sobie ten teren tutaj upatrzył ani tu blisko wody nie ma, ani jezior, ani stawów, ale przylatują, żerują i siedzą w rzepaku. Co zrobić, taki nasz widocznie los — mówi Wojciech Kaleciński prezes RSP Krobusz.

— Ponieważ w sąsiedzkie jest rzeka Odra, one tam pływają, a jak są głodne, to zaraz siadają na uprawy zielone i wyskubują — mówi Piotr Groehl, rolnik z Zimnic Małych. Jak zaznacza, łabędzi jest coraz więcej, a co za tym idzie większe szkody. — One kiedyś odlatywały, a teraz zostają, bo są łagodne zimy i już gniazda robią i jaja wysiadują. Już widziałem młode w stawach — dodaje Piotr. 


Czytaj także: Jak skutecznie odstraszyć ptaki niszczące uprawy?


—...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 01:03