StoryEditor

Ekolodzy kontra Norbert Lins: spór o zakaz pestycydów w UE

Przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim ostrzega przed dalszymi zakazami środków ochrony roślin, argumentując, że mogą one pozbawić rolników skutecznych narzędzi do zwalczania szkodników. Organizacje ekologiczne krytykują te poglądy, uznając je za przestarzałe.
31.05.2024., 10:08h

Przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim Norbert Lins ostrzega przed dalszymi zakazami substancji czynnych w środkach ochrony roślin (śor). Jak zauważa polityk niemieckiej partii politycznej CDU w liście do komisarza ds. zdrowia Stelli Kyriakides oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, w przeciwnym razie rolnicy w Unii Europejskiej mogą wkrótce nie mieć skutecznych rozwiązań przeciwko niektórym szkodnikom.

Lins wzywa Komisję do zaprzestania zakazywania środków ochrony roślin, jeśli na rynku nie ma jeszcze dostępnych podobnych, zrównoważonych i przystępnych cenowo alternatyw o co najmniej takim samym działaniu. Dodatkowo, zakazy nie powinny być wprowadzane bez oceny wpływu alternatywnych strategii zwalczania szkodników na środowisko oraz bez analizy ekonomicznych skutków dla sektora.

Rolnicy stają się „całkowicie bezbronni”

Według Linsa „rentowność gospodarstw rolnych” jest zagrożona. Zwraca uwagę, że na niektóre szkodniki i owady jest „dozwolony tylko jeden pestycyd”. Istnieje ryzyko, że w wyniku tego rozwijać się będą odporności, a rolnicy mogą zostać „całkowicie bezbronni”. Posiadanie ki...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:14