StoryEditor

Wycofanie kaptanu bez skutecznej alternatywy na rynku. Czy KE się ugnie?

29.05.2024., 12:51h

Jeszcze w marcu unijne organizacji farmerska Copa-Cogeca napisała list w sprawie odnowienia możliwości stosowania kaptanu do Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE).

Zobacz także: Wycofane środki ochrony roślin w 2024 roku. Co znika z rynku?

Nie ma alternatywy dla kaptanu

Napisano w nim, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca ograniczenia zatwierdzenia wyłącznie do zastosowań w pomieszczeniach zamkniętych będzie oznaczać, że rolnicy nie będą już mieli dostępu do kluczowej substancji czynnej w zwalczaniu chorób. Kaptan jest bowiem środkiem grzybobójczym o fundamentalnym znaczeniu i nie ma faktycznie skutecznej alternatywy.

Kaptan jest szeroko stosowany w UE i na całym świecie od ponad 50 lat i nawet dzisiaj nie ma na rynku produktów o równie skutecznej skuteczności. Kaptan jest szeroko stosowany w leczeniu owoców, takich jak jabłka, morele, śliwki, gruszki, brzoskwinie, truskawki. Copa-Cogeca podkreśliła, że po wycofaniu z rynku tiofanatu metylowego i mankozebu, kaptan pozostaje jedynym grzybobójczym kontaktem skutecznym w walce z tymi chorobami.

Wycofanie kaptanu wpłynęłoby na konkurencyjność europejskich rolników i ich dochody.

KE ma obowiązek skutecznie ograniczać  ryzyko

W odpowiedzi przedstawiciel DG SANTE napisał, że rozumiem obawy wyrażone w związku z propozycją ograniczenia zatwierdzenia kaptanu wyłącznie do zastosowań w pomieszczeniach, ale nie można ignorować potencjalnych zagrożeń związanych z zastosowaniami na zewnątrz, a Komisja Europejska ma obowiązek skutecznie ograniczać to ryzyko.

DG SANTE przyznaje, że kaptan od wielu lat jest ważnym elementem kontroli chorób w rolnictwie, ale jednocześnie praktyki rolnicze ewoluują.

image

Substancja bentiawalikarb wycofana! Do kiedy możemy nią walczyć z mączniakiem i zarazą?

- Obawy dotyczące handlu i konkurencyjności należy rozważyć w kontekście wpływu stosowania pestycydów na środowisko. Środki łagodzące, takie jak ulepszone techniki opryskiwania, mogą pomóc w zmniejszeniu wpływu na środowisko, ale mogą nie w pełni wyeliminować potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem kaptanu. Badanie alternatywnych metod zwalczania chorób może w dłuższej perspektywie doprowadzić do opracowania bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań – czytamy w odpowiedzi na list Copa-Cogeca.

Głosowanie w sprawie kaptanu w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (ScoPAFF) jeszcze się nie odbyło.

wk

Fot: Bernat/canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:58