StoryEditor

Ekoschematy i płatności bezpośrednie: dobrze zaplanuj płodozmian

Spełnienie wymogów warunkowości narzuca zmiany dotyczące rodzaju i kolejności upraw. Także ekoschematy pozwalają uzyskać dodatkowe płatności pod warunkiem prowadzenia odpowiedniego płodozmianu. Nie jest łatwo w tym się połapać.
14.07.2023., 15:07h

Paradoksalnie – ekoschematy są dla rolników dobrowolne, ale każde państwo członkowskie musi wydać na nie co najmniej 25% puli przeznaczonej na płatności bezpośrednie. Policzono, że w UE występuje łącznie ok. 200 ekoschematów i wszędzie są z nimi problemy. Rolnik powinien sięgać po te fundusze w interesie własnym i kraju.

Zmianowanie i płodozmian

Należy więc przymierzyć się do dostosowania planu zasiewów do wymogów warunkowości oraz zakładanych ekoschematów. Każdy musi jednak przemyśleć decyzję – przecież podstawowym źródłem dochodu jest produkcja rolnicza – czy opłaci się ją narażać, żeby uzyskać dodatkowe kilkaset złotych do hektara? Z drugiej strony – przemyślane zmianowanie pozwala zwiększyć w długim okresie dochody i stabilność plonowania.

Zacznijmy od podstawowych pojęć. Uzasadnione ekonomicznie i agrotechnicznie następstwo roślin nazywamy zmianowaniem. Zaś zmianowanie rozpisane na wszystkie pola i cały cykl uprawy to płodozmian. Uwaga: zarówno płodozmian, jak i zmianowanie dotyczą wyłącznie gruntów ornych (GO)!

Pierwszy płodozmian opracowano dopiero w XVIII wieku i obejmował cztery następujące po sobi...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 12:00