StoryEditor

Wysokim napięciem w łęciny ziemniaków czyli hybrydowy herbicyd w akcji

Choć do pierwszych zabiegów desykacji naci ziemniaczanej mamy jeszcze pond miesiąc, to już teraz warto przyjrzeć się rozwiązaniu hybrydowemu. Jest ono na pewno odpowiedzią na wycofanie w UE dikwatu, popularnej niegdyś substancji środka Reglone.
10.07.2023., 13:07h

Do dikwatu już nie wrócimy. Mamy na szczęście na naszym rynku zamienniki, jak karfentrazon etylu czy kwas nonanowy. Na rejestrację czeka nowa substancja – piraflufen etylowy. Z drugiej strony obserwujemy odwót od substancji chemicznych. Czy zatem metoda elektryczna będzie alternatywą dla chemii i mechanicznego rozdrabniania łęcin?

Innovation Days z NuFarm w Serbii

Podczas polowego spotkania w czasie Innovation Days zorganizowanego przez firmę NuFarm w Serbii zaprezentowano maszynę, nazywaną przez ludzi z firm NuCrop – hybrydowym herbicydem.

System, bo o systemie możemy tutaj śmiało mówić, został opracowany przez startup. Jest to połączenie środka CROP.ZONE. To zupełnie nowa technologia, która łączy zastosowanie na początku w formie opryskiwania dzięki belce polowej zawieszonym na przednim TUZ ciągnika specjalnego elektrolitu ułatwiającego przewodzenie prądu między elektrodami urządzenia a tkankami roślinnymi. Środek ten nosi nazwę Volt.fuel. Następnie na tylnym TUZ zawieszony jest olbrzymi generator prądu napędzany z WOM, z którego prąd stały o napięciu kilku tysięcy wolt przekazywany jest do sprężynowych elektrod. Te umieszone pod segmentowanym płaszczem z tworzywa sztucznego (izolator) są ciągnięte na plantacji i dotykają pochylonej naci ziemniaka. Prąd przepływa do tkanek roślinnych, gdzie prowadzi do uśmiercania komórek.

Jakie korzyści ma ta metoda?

Jedną z nich jest w porównaniu do innych metod odchwaszczania elektrycznego większa skuteczność dzięki zastosowaniu specjalnego elektrolitu. Kolejną jest znikoma lub zerowa pozostałość substancji czynnej w porównaniu do wcześniejszych zastosowań. Pomysłodawcy metody wskazują także na szybki efekt desykacji.

Firma rozważa zastosowanie metody w innych kierunkach, jak np. likwidacja międzyplonów na zielony nawóz, odchwaszczanie przed siewem buraków cukrowych i kukurydzy. Metodę testowana także do zwalczania różnych gatunków chwastów, z czego najbardziej znanym u nas jest wyczyniec polny odporny na substancje herbicydowe.

Maszyny do elektrostatycznego odchwaszczania dostępne są w wersji o szerokości roboczej 9 m i 12 m. Firma planuje rozwój technologii o większe szerokości robocze. Prędkości aplikacji wynosi do 8 km/godz., choć rekomendowana prędkość wynosi około 6 ha/godz.

Technologia NUCROP jest dostępna w Holandii, Belgii i Niemczech, ale już w przyszłym roku firma planuje rozszerzyć działalność na Wielką Brytanię, Francję, Polskę i Rumunię.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 11:12