StoryEditor

Glifosat - zatwierdzenie na ostatniej prostej. Których kwestii nie udało się wyjaśnić?

Jak informowaliśmy z początkiem miesiąca, w lipcu 2023 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE miał opublikować wyniki naukowej oceny herbicydu – glifosatu. Ocena bezpieczeństwa tej substancji czynnej została zakończona. Czy doczekamy się ponownego przedłużenia rejestracji glifosatu?
19.07.2023., 12:07h
Ocena bezpieczeństwa glifosatu przeprowadzona przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE (EFSA) doczekała się pozytywnego zakończenia. Nie zidentyfikowano, żadnych krytycznych obszarów, które zagrażałyby ludziom, środowisku oraz zwierzętom.
Niektóre luki w danych są zgłaszane we wnioskach EFSA – jako kwestie, których nie udało się sfinalizować lub kwestie nierozstrzygnięte – do rozważenia przez Komisję Europejską i państwa członkowskie na kolejnym etapie procesu odnowienia zatwierdzenia.

Jakie ryzyko związane z glifosatem nie doczekało się wyjaśnienia?

EFSA nie dało rady wyjaśnić trzech kwestii:
  • Ocena drugiego składnika wykorzystywanego w czasie produkcji glifosatu.
    Według Glyphosat Renewal Group (GRG), występuje on jednak tylko w bardzo małych ilościach w bardzo specyficznym procesie produkcyjnym. Producenci nie chcą jednak zajmować w tej sprawie publicznego stanowiska, ponieważ jest to poufna informacja biznesowa.
Zobacz także: PZPRZ - Odnowienie rejestracji glifosatu w Unii Europejskiej jest niezbędne!
  • Zagrożenia dla konsumenta.
    W tej kwestii istnieją luki. EFSA zaznacza, że nie udało się ostatecznie wyjaśnić tego zagadnienia, ze względu na brak danych liczbowych odnoszących się do poziomu pozostałości glifosatu w roślinach uprawnych. Zaznaczono także, że wartości te raczej nie przekraczają norm, które wpłynęłyby na bezpieczeństwo toksykologiczne.
  • Zagrożenie dla roślin wodnych.
    Powodem braku ostatecznego wyjaśnienia, jest brak danych na temat narażenia na znoszenie.

Dwie kwestie otwarte: Toksyczność i wpływ glifosatu na człowieka

Dwie kwestie pozostały otwarte:
  • toksyczność długo- i krótkoterminowa glifosatu. Te dane są niezbędne do finalizacji oceny ryzyka tej substancji czynnej. Nie wykazano żadnych oznak toksyczności. GRG nie chce jednak publicznie komentować tej kwestii;
  • wpływ na mikrobiom człowieka i zwierząt. W ocenie glifosatu uwzględniono badania, traktujące o wpływie na bakterie jelitowe. EFSA przyznała jednak, że brakuje wytycznych w tej sprawie. Branża zaznacza, że są potrzebne dalsze badania, które pozwolą opracować konkretne metody testowe, nie tylko dla glifosatu, ale dla każdej substancji czynnej i środka ochrony roślin.

Jakie są kolejne kroki w przedłużeniu rejestracji glifosatu?

EFSA przekaże wnioski z przeglądu oceny ryzyka związanego z glifosatem Komisji Europejskiej i państwom członkowskim w celu poinformowania o decyzji, którą podejmą w sprawie utrzymania glifosatu na unijnym wykazie zatwierdzonych substancji czynnych. Przed publikacją jednak EFSA jest zobowiązana prawnie do zapewnienia zgodności treści z obowiązującymi przepisami jak, ochrona danych osobowych i poufności. Po zakończeniu tego procesu Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE opublikuje w całości na swojej stronie wnioski oraz dokumenty z oceną ryzyka. Ma to nastąpić do końca lipca 2023 roku.

Na podstawie tej oceny, KE przygotuje wniosek legislacyjny w sprawie ponownego zatwierdzenia lub nie glifosatu. Wniosek ten będzie omawiany przez Komitet SCOPAFF, w którym zasiadają eksperci pochodzący ze wszystkich krajów członkowskich UE. Podczas posiedzenia zdecydują o dalszych losach glifosatu. Spotkanie SCOPAFF ma odbyć się 18 i 19 września, nie wykluczone, że właśnie wtedy zapadnie decyzja.

Bernat Patrycja
Na podstawie: agrarheute/topagrar.com/EFSA
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 10:25