Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Komisja Europejska przedłuży pozwolenie glifosatu?

Obrazek

Komisja UE proponuje przedłużenie o rok dopuszczenia glifosatu. Organy przeprowadzające testy potrzebują więcej czasu na ponowną ocenę herbicydu.

dr Maria Walerowska11 października 2022, 09:21

Komisja Europejska chce przedłużyć wygasające 15 grudnia 2022 r. zezwolenie na stosowanie glifosatu dokładnie o rok. Państwa członkowskie będą musiały podjąć decyzję w sprawie wniosku w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) najdalej w przyszłym tygodniu. Przedstawiony ostatnio projekt opiera się na aktualnych kryteriach dopuszczenia do obrotu. Komisja chce dać organom przeprowadzającym testy wystarczająco dużo czasu na ponowną ocenę.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) już w maju tego roku zapowiedziały, że będą w stanie przedstawić ostateczną opinię państwom członkowskim i Komisji UE dopiero w lipcu 2023 r. Pierwotnie prezentacja wyników ponownej oceny miała nastąpić najpóźniej jesienią tego roku. Termin ten nie mógł zostać dotrzymany ze względu na obszerne informacje zwrotne w procesie oceny, stwierdziły wówczas EFSA i ECHA.

Generalnie, obserwatorzy w Brukseli nie spodziewają się odrzucenia projektu brukselskich władz w sprawie przedłużenia o rok dopuszczenia do stosowania glifosatu.

Ostatnie głosowanie KE w sprawie dopuszczenia do stosowania glifosatu miało miejsce w 2017 r. Wówczas substancja ta uzyskała przedłużenie dopuszczenia do stosowania o 5 lat. Za ponownym dopuszczeniem glifosatu do obrotu opowiedziało się 17 innych państw UE, w tym Hiszpania, Polska, Holandia, Dania, Niemcy i Rumunia. Dziewięć krajów głosowało przeciw, w tym Francja, Włochy i Austria. Portugalia była jedynym krajem UE, który wstrzymał się od głosu.

Źródło: AgraEuropePicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)