StoryEditor

Odkwaszanie gleb w Polsce. Czy rolnicy zaczną je częściej wapnować?

Gleba jest podstawowym narzędziem pracy w rolnictwie, dlatego tak ważne jest aby o nią odpowiednio dbać. Nie można oczekiwać dobrych wyników i rosnącej efektywności, jeżeli nie myślimy o uregulowaniu pH gleby. Do ministra rolnictwa, Roberta Telusa trafił dokument od Koalicji na Rzecz Zdrowych Gleb w Polsce,  zawierający Narodowy Program Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce przygotowany przez Michała Rzytkiego i Marka Krysztoforskiego. Czy nowy program pozwoli na zwapnowanie ponad 8 mln hektarów w Polsce?
24.05.2023., 09:05h
Polska w stosunku do pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej jest państwem z relatywnie dużą powierzchnią użytków rolnych. Notujemy również wzrost wydajności, a także intensyfikację rolnictwa. Gleby w naszym kraju charakteryzują się jednak naturalną tendencją do zakwaszania.

8,37 mln hektarów w Polsce wymaga wapnowania

Prawie 6,7 mln hektarów w Polsce to gleby silnie zdegradowane o odczynie poniżej 5,1 pH. 1,6 mln hektarów to gleby zdegradowane ze względu na toksyny wpływ glinu. Łącznie około 8,37 mln ha gleb w Polsce powinno być objęte statusem: pilna potrzeba wapnowania.

Odczyn gleby poniżej pH 5,2 to blisko 2,1 mln ha i uniemożliwia on produkcje intensywnych upraw takich jak np. kukurydza, rzepak, pszenica, jęczmień, buraki, która byłaby opłacalna.

- W sumie podaje się, że niezależnie od poziomu pH wapnowaniem objęte powinno zostać 9,4 mln ha, czyli 64% użytków rolnych w Polsce. Uregulowany odczyn ma tylko 36% użytków rolnych w Polsce – czytamy w Narodowym Programie Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce.

Jakie są skutki zakwaszenia gleb?

Co niesie za sobą zbyt kwaśne pH gleby?
  • Spada efektywność nawożenia, a co za ...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 12:41