StoryEditor

Międzyplony i bilans azotu - wszystko co musisz wiedzieć

Międzyplony to nie tylko ochrona gleby przed erozją. Zobacz, jakie gatunki poprawiają zawartość azotu w glebie, które mobilizują inne składniki, jak potas czy fosfor, oraz kiedy wysiewać międzyplon dla najlepszego efektu?
13.06.2022., 11:06h

Załóżmy sytuację idealną, że gatunki wysiane w międzyplonie powschodzą szybko i równomiernie, zakorzenią się na różnej głębokości, zwiążą azot atmosferyczny i zmobilizują inne składniki pokarmowe, które znajdują się w glebie, a które z różnych powodów nie mogą być pobrane przez rośliny występujące w płodozmianie. Ponadto będą źródłem materii organicznej, która będzie podstawą do budowy próchnicy. Wtedy mamy też lepszą zdolność gleby do gromadzenia cennej wody. Które gatunki pozostawią po sobie najlepsze stanowisko, jeśli chodzi o dostępne składniki?

Korzenie najważniejsze

Aby funkcja zmobilizowania składników przez międzyplon w ogóle się powiodła, rośliny z mieszanki muszą wytworzyć porządny system korzeniowy. Dlatego też pod tym względem lepszym wyborem wydają się międzyplony ozime niż ścierniskowe, bo dłużej pozostają na polu i mają przynajmniej w teorii większą szansę na lepsze ukorzenienie się. I jedne, i drugie jednak, wysiane w kiepskich warunkach wilgotnościowych, mogą się w ogóle nie udać i nie spełnić swojej funkcji, bo też potrzebują wody.

Praktycy, specjalizujący się w uprawie międz...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:20