StoryEditor

Najwięcej zużywamy herbicydów, ale jakich?

Analiza najistotniejszych chwastobójczych substancji czynnych na świecie, wykazała że około 20 substancji stanowi ponad 55% światowego rynku herbicydów, a 17 z 20 to selektywne herbicydy.
20.12.2021., 12:12h
Z danych przedstawionych przez portal AgNews, największy wzrost konsumpcji herbicydów ma nastąpić w Azji do 2050 roku. Oczekuje się, że kraje LATAM (Ameryka Łacińska) również będą napędzać popyt na herbicydy. Uprawy, w których w największym stopniu wykorzystuje się herbicydy to zboża, soja, kukurydza, ryż i trzcina cukrowa.  Flumioksazyna, pendimetalina, chlomazon i sulfentrazon są głównymi herbicydami przedwschodowymi, które znajdują zastosowanie w szerokiej gamie upraw. 

Chiny na czele

W szczególności Chiny pozostawały do niedawna jednym z głównych eksporterów technicznych produktów bazujących na s.cz. sulfentrazon na świecie, a z kolei Indie stają się głównym ośrodkiem produkcyjnym tej substancji. 

Na całym świecie zarejestrowanych jest 800 środków ochrony roślin, co świadczy o szybkości z jaką rozwija się branża rolnicza, ale także mówi o rosnącym zapotrzebowaniu na nowsze i bardziej niestandardowe rozwiązania. Powoli wychodzimy z pandemii, a potrzeba zabezpieczenia dostaw żywności ma być najwyższym priorytetem w każdym kraju.
W obliczu zmian klimatu, kaprysów czynników biotycznych i abiotycznych wpływających na uprawy, wyzwania przed branżą rolną są dziś bardziej widoczne niż kiedykolwiek wcześniej.

Herbicydy dominują 

Badania wskazują, że niezależnie od wyzwań, herbicydy będą odgrywać na globalnym rynku środków ochrony roślin kluczową rolę. Wielkość światowego rynku środków ochrony roślin na 2020 r. oszacowano na 62,04 mld USD. Herbicydy nadal dominują w branży (44%), osiągając 27,4 miliarda USD, a następnie fungicydy (16,8 miliarda USD) i insektycydy (15,6 miliarda USD), które mają odpowiednio: 27% i 25% udziału w rynku. 
Trendy wskazują, że największy wzrost konsumpcji herbicydów ma nastąpić w Azji do 2050 roku. Oczekuje się również, że znaczące zmiany w polityce rolnej w krajach LATAM (Ameryki Łacińskiej) będą napędzać popyt na herbicydy – w celu zwiększenia plonów i produktywności.

Glifosat numer 1 - mimo zawirowań 

Badania rynkowe opublikowane przez portal AgNews wskazują, że ok. 20 substancji chwastobójczych stanowi ponad 55% światowego rynku herbicydów. Glifosat pozostaje numerem uno stanowiąc ok. 21% całkowitego rynku herbicydów o wartości 5855 milionów USD, pomimo wielu ważnych przepisów wprowadzonych w zakresie stosowania tego herbicydu na całym świecie. Glufosynat amonu zajmuje zdecydowanie drugie miejsce z kwotą 1220 mln USD.
Ankieta ujawniła, że 17 z 20 s.cz. chwastobójczych najczęściej stosowanych na świecie w latach 2016-202 to selektywne herbicydy. Inne substancje, które odnotowały dwucyfrowe tempo wzrostu to dikamba (27%), nikosulfuron (16%), sulfentrazon (13%) i kletodym (10%).

Tab. 1. Najbardziej popularne s.cz. chwastobójcze na świecie (2016-2020). Źródło: AgNews

Źródło: AgNews
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:33