StoryEditor

Największe od ponad 30 lat zbiory słonecznika we Francji

W listopadowym raporcie eksperci USDA podnieśli prognozę globalnej produkcji słonecznika. Ogółem prognozę światowych zbiorów słonecznika zwiększono o 560 tys. t. Tym samym zbiory nasion słonecznika w sezonie 2023/24 wyniosą 56,98 mln t, co tylko nieznacznie wpłynie na zwiększenie stanu zapasów, na koniec sezonu globalne zasoby wzrosną o 290 tys. t i wyniosą 4,1 mln t. Natomiast światowy eksport słonecznika ma w tym sezonie wynieść 3,1 mln t.
22.12.2023., 08:00h

Co wpływa na wzrost zbiorów słonecznika? 

Na wzrost szacunku globalnych zbiorów wpływ ma oczywiście zwiększenie produkcji słonecznika w Ukrainie. Według najnowszego raportu USDA ukraińskie zbiory słonecznika w sezonie 2023/24 wzrastają o 500 tys. t i wyniosą już 14,5 mln t, co będzie wynikiem aż o 2,3 mln t wyższym od efektów roku 2022. W konsekwencji poprawiających się perspektyw produkcji, amerykańscy analitycy w stosunku do swojego poprzedniego raportu praktycznie podwoili prognozę ukraińskich zapasów słonecznika na koniec bieżącego sezonu, podnosząc ją do 595 tys. t, chociaż jest to i tak znacznie poniżej ubiegłorocznego stanu zapasów, które na koniec sezonu wynosiły 815 tys. t.

Zobacz także: Choroby słonecznika – alternarioza słonecznika – groźniejsza z międzyplonów

Zbiory słonecznika we Francji

Najbardziej spektakularnym wzrostem zbiorów słonecznika mogą się jednak poszczycić w tym roku Francuzi. Według francuskiego ministerstwa rolnictwa zbiory słonecznika w tym sezonie wzrosły do 2,1 mln t i były największe od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W porównaniu z 2022 r. produkcja słonecznika wzrosła o 19%, a w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat wzrost zbiorów osiągnął 37%. Tak duże zbiory słonecznika we Francji osiągnięto dzięki zwiększeniu powierzchni zasiewów do 0,83 mln ha i wysokim plonom, wynoszącym średnio 2,58 t/ha.

Fot: Czubiński

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 20:28