StoryEditor

Pogotowie polowe: Jak pomóc rzepakowi po mrozach? Słodyszek też już atakuje!

Przymrozki w 2 i 3. dekadzie marca dopiero zbiorą swoje żniwo. Na rzepakach widać popękane łodygi, ale uszkodziły na pewno także pąki kwiatowe. Ocieplenie w ostatnich dniach uaktywniło szkodniki – zwłaszcza niebezpieczny jest teraz słodyszek rzepakowy. Jak teraz pomóc rzepakom i jak je chronić?
09.04.2020., 20:04h

Spękane łodygi to otwarte wrota do wnikania patogenów, a szczególnie grzybów chorobotwórczych. Na pierwszym miejscu czyha na taką okazję sprawca szarej pleśni. W większości przypadków nie doszło do przemarznięcia łodygi, ale transport asymilatów może być ograniczony. Przymrozki trafiły rzepaki, zwłaszcza te dobrze rozwinięte w fazie pąkowania, co oznacza, że mogły uszkodzić także pąki kwiatowe.

Pytanie tylko w jakim stopniu? Niebawem czas pokaże, ponieważ w tym miejscu nie zawiąże się łuszczyna. Ocieplenie sprawiło, że uaktywnił się także słodyszek rzepakowy oraz chowacz czterozębny. W jaki sposób wspomóc „wymęczone” przez przymrozki rzepaki oraz jak to połączyć z ochroną insektycydową podpowiadamy w najnowszym odcinku Pogotowia polowego.

ZOBACZ NAJNOWSZY ODCINEK POGOTOWIA POLOWEGO!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:46