StoryEditor

Popadało, ale czy nie za późno!

Przez kraj przeszła fala niżu, która pociągnęła za sobą dość obfite opady deszczu. Nie oznacza to, że wszyscy zostali równo obdarowani wodą. Są miejsca, gdzie spadło nawet kilkadziesiąt litrów na każdy metr kwadratowy oraz takie gdzie było to zaledwie 2-3 mm.
28.06.2018., 11:06h
Każda skrajność nie niesie ze sobą nic dobrego. Zarówno susza, jak i nadmiar deszczu mogą zdziesiątkować plony. Są na szczęście sposoby aby niwelować te negatywne efekty. Trzeba po prostu wodę z nadmiaru opadów zgromadzić na czas posuchy. Łatwo mówić (pisać), trudniej wykonać. Jak zatem to zrobić?

Największym magazynem wody w naszym klimacie nie są wcale rzeki, wielkie zbiorniki retencyjne, jeziora czy stawy. Otóż największym magazynem wody jest... gleba. Na każdym metrze kwadratowym upraw można jej zgromadzić nawet setki litrów. Dzięki temu nawet silny deszcz zamiast spływać po powierzchni zabierając co cenniejsze składniki gleby, zostaje wpompowany w głąb profilu.

Aby zatrzymać wodę w glebie konieczne są działania długoterminowe, które prowadzą do zwiększenia pojemności wodnej gleb i poprawiają jej infiltrację. Do najważniejszych czynności należą działania płodozmianowe prowadzące do zwiększenia ilości materii organicznej w glebie. Jak to zrobić i jakie inne zabiegi poprawią retencję wodną gleb? Odpowiedzi na te pytanie znajdą Państwo w lipcowym wydaniu top agrar Polska od str. 73.
tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 10:04