StoryEditor

Potencjał genetyczny roślin najtańszym środkiem produkcji?

Prof. Henryk Bujak dyrektor COBORU podczas trzeciego posiedzenia Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w rozmowie z red. Tomaszem Czubińskim z top agrar Polska wyjaśnił dlaczego warto inwestować w materiał siewny kwalifikowany i wykorzystywać nowe odmiany roślin uprawnych. Podkreślił, że to jeden z najtańszych środków produkcji roślinnej.
13.11.2021., 12:11h

Potencjał genetyczny odmian to jeden z najtańszych czynników wspomagających uzyskanie wysokiego plonu roślin uprawnych. Wykorzystanie krajowych odmian nadal nie jest na odpowiednim poziomie.

- COBORU oprócz tego, że prowadzi badania urzędowe rejestracji nowych odmian, to również jest koordynatorem porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego – mówił prof. Bujak, dyrektor COBORU który zaznaczył, że właśnie podczas spotkania Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego zespół zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać potencjał genetyczny nowych odmian, jako jeden z najtańszych środków produkcji roślinnej i zwiększyć jego udział w powierzchni zasiewów krajowych.

Prof. Bujak zaznaczył, że rolnicy często po siewie nowej odmiany wykorzystują własny materiał siewny i nie ma w tym nic złego, jednak bardzo ważne jest odpowiednie doczyszczenie ziarna i jego prawidłowe zaprawienie, przechowywanie, aby materiał genetyczny był dobrej jakości.

COBORU wskazuje rolnikom odmiany zalecane do uprawy na danym terenie, często zdarza się tak, że w firmach nasiennych zajmujących się reprodukcją nasion brakuje.

- Lepiej czasami zapłacić parę złotych więcej i ściągnąć materiał siewny konkretnej odmiany, która jest dobrze dostosowana do danych warunków, niż zaryzykować uprawę innej odmiany – dodał prof. Bujak.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto zainwestować w nowe odmiany!


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:17