StoryEditor

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Po trwającej kilkanaście tygodni stagnacji mamy wreszcie większe ruchy cenowe w skupach. Doczekaliśmy się kilku podwyżek, ale i tak w większości przypadków zmiany cen to raczej obniżki.
26.04.2018., 15:04h
Generalnie na pytanie co się będzie działo z cenami w kilku skupach otrzymałem odpowiedź, że należy się spodziewać raczej dalszych obniżek cen skupu. Nie możemy co prawda mówić jeszcze, że niedługo żniwa, ale w maju ci rolnicy, którzy jeszcze nie sprzedali zboża będą o tym już poważnie myśleć. Spadające ceny będą z pewnością przyspieszać podjęcie decyzji o sprzedaży, a skupy będą mogły zaopatrzyć się w towar po niższych cenach.

Ruch w skupach zależy od regionu kraju. Na Podlasiu jest on znikomy, tak samo jak zainteresowanie sprzedażą. W jednym z punktów dowiedziałem się, że rolnicy nawet nie dzwonią z pytaniami o bieżące stawki. Podobnie jest w kilku skupach w Wielkopolsce. Inaczej natomiast przedstawia się sytuacja w jednym z punktów w woj. kujawsko-pomorskim, w którym długie kolejki z ziarnem to codzienność. Bez względu na ruch w skupach te przyznają, że rolnicy mają jeszcze ziarno w magazynach, a większa sprzedaż może się rozpocząć na początku maja.

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej

Podwyżki notujemy w dzisiejszej sondzie w niektórych punktach w woj. pomorskim i wielkopolskim. W pierwszym przypadku wzrosły stawki...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:31