StoryEditor

Rynek zbóż: w skupach ceny zmrożone

W wielu skupach od początku roku ceny skupu zbóż nie uległy zmianom. Można lokalnie zaobserwować niewielkie podwyżki, ale na pewno nie jest to trend ogólnokrajowy.
24.01.2019., 15:01h
Rolnicy, którzy teraz zamierzają sprzedać zboże nie powinni narzekać na poziom cen. Inaczej jest z tymi, którzy z powodu niższych plonów zeszłorocznych czy poziomu produkcji trzody zmuszeni są do kupowania ziarna na paszę. Dla nich wysokie ceny oznaczają wzrost kosztów produkcji żywca, który na dzień dzisiejszy osiąga maksymalnie 4 zł/kg żywej wagi. Za poszukiwany na rynku jęczmień paszowy sprzedający żądają przynajmniej 800 zł/t netto, chociaż są regiony, gdzie producenci świń mogą go zakupić nieco taniej. 

W skupach w tym tygodniu najczęściej cisza i spokój jeśli chodzi o cenniki. W niektórych trwa jeszcze inwentaryzacja, a niektóre nie wznowiły jeszcze skupu po przerwie świąteczno–noworocznej, bo muszą sprzedać zmagazynowany towar. W kilku przypadkach można doszukać się podwyżek, np. w woj. pomorskim w jednym z punktów wzrosły ceny niemal za każde skupowane zboże od 10 do 30 zł/t. Generalnie jednak wzrosty cen są sporadyczne i wynoszą do 30 zł/t.
Za pszenicę konsumpcyjną w zależności od regionu kraju można dziś otrzymać 780–850 zł/t netto, a za paszową od 700 do 840 zł/t. Żyto paszowa kosztuje 650–700 zł/t, pszenżyto 69...
Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:05