StoryEditor

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Jak sobie radzić przy ograniczeniach ochrony?

Z każdym rokiem mamy coraz krótszą listę dopuszczonych w UE substancji czynnych środków ochrony roślin. Teraz dojdzie 50-procentowe zmniejszenie zużycia pestycydów w ramach Zielonego Ładu. Chcemy jednak mieć wysokie plony dobrej jakości płodów rolnych.
02.12.2020., 11:12h
Jak tego dokonać, zwłaszcza w przypadku ograniczeń środków chwastobójczych i grzybobójczych? Jedną z metod jest takie prowadzenie pola, aby metodami agrotechnicznymi zmniejszyć presję samosiewów. Są one nie tylko konkurencją z rośliną uprawną, ale ponadto nadmiernie zagęszczają łan i są specyficzną drabinką, po której patogeny przechodzą z poprzedniego sezony na następny.

Kolejną agrotechniczną metodą są siewy rozrzedzone. Tutaj jest jednak ryzyko, że można zasiać niedeistycznie gęsto. Do wyznaczenia normy siewu pomocna jest suma temperatur.

Na powyższe tematy oraz jeszcze kolejne rozmawialiśmy z dr Ute Kropf z Wyższej Szkoły Zawodowej w Kilonii (tłumaczył Karol Bujoczek), prof. Zuzanną Sawinską z UP w Poznaniu, dr. Łukaszem Sobiechem z UP w Poznaniu,  Dariuszem Szymańskim z firmy Bayer, Arturem Szymczakiem z firmy Kuhn podczas debaty w ramach Sesji uprawa i technika II 25 listopada. Zapraszamy do wysłuchania nagrania z debaty.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 18:16