StoryEditor

Żniwa 2023 na Mazowszu: jakie plony zbóż i rzepaku oraz zaawansowanie zbioru?

Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przebieg kampanii żniwnej na terenie woj. mazowieckiego mocno utrudnia deszcz. Terminy się przesuwają, a wiele zbóż mimo, że powinno dawno być zebranych, nadal tkwi na polach. Rolnicy czekają... 
09.08.2023., 09:08h

Plon jęczmienia ozimego i żyta

Na Mazowszu najwcześniej rozpoczęto żniwa jęczmienia ozimego, którego zbiór wystartował 4 lipca i jest już w 98% zebrany, a szacunkowy plon wyniósł 5 ton/ha (jakość od słabej do dobrej). Tego samego dnia rolnicy rozpoczęli również żniwa żyta, jednak zaawansowanie prac żniwnych jest na mizernym poziomie (około 38%). Średni plon z ha to 3,5 tony.

Plon rzepaku ozimego

 Rolnicy z Mazowsza już 10 lipca rozpoczęli zbiór rzepaku, który jest w 84% zebrany, a średni plon wyniósł również 3,5 tony. Teoretycznie z raportu wynika, że ze sprzedażą na bieżąco nie było problemów. Obecnie w skupach za rzepak można otrzymać od 1,6 tys. zł/tonę, a szczęśliwcom udaje się go sprzedać nawet za 1,9 tys. zł za tonę.

Plon owsa i pszenżyta z hektara 

 Owies rolnicy w woj. mazowieckim zaczęli zbierać już 12 lipca, ale pogoda krzyżuje plany, zbiór jest na poziomie 34%, a plon około 3 ton. Tego samego dnia ruszył również zbiór pszenżyta ozimego, które do 2 sierpnia rolnicy zebrali jedynie 42% (plon około 4,5 tony/ha). Podobnie niestety było z pszenicą ozimą, gdyż kombajny ruszyły dzień później, ale zaawansowanie prac jest na poziomie 38% przy średnim plonie 5 ton z ha.

Plon pszenicy i zaawansowanie zbioru

 17 lipca na Mazowszu ruszono kombajnami w pola pszenicy jarej, której na razie zebrano jedynie 19% (3,5 tony/ha), pszenżyto jare, gdzie zebrano 30% (4 tony/ha) oraz w pola, na których zasiana była mieszanka zbożowa. Zebrano dopiero 33% mieszanki przy plonie 3 ton z ha.
Najmniej zaawansowany jest zbiór rzepaku jarego, który rozpoczęto 24 lipca, bo jedynie 5% powierzchni zostało zebrane. Plony szacuje się na około 2,2 tony/ha.

Kradzione żniwa 2023

 - Obecnie u nas w terenie problemem jest zebranie zboża, bo pogoda płata figle i praktycznie cały czas pada. Jak jest jakaś chwilowa przerwa i zboże już nadaje się do zbioru, a kombajny wjeżdżają w pola i za chwilę wypędza je deszcz. Na przykład procent zaawansowania zbioru pszenicy jest 38%, a zboże już dawno powinno być zebrane. Cena też nie jest zadowalająca, w tym momencie około 800 zł/tonę pszenicy. Rolnicy nie są zadowoleni z wilgotności ziarna, bo jest za wysoka, jednak często decydują się zebrać, bo boją się nawałnic i pogorszenia jakości ziarna. Rolnicy narzekają na plon upraw jarych, jest bardzo słaby, ozime nieco lepiej, ale niestety nadal poniżej oczekiwań. Z kolei plony rzepaku były średnie, nie takie rekordowe jak w ubiegłym roku, ale zaolejenie było dobre – komentuje sytuację na mazowieckich polach Emilia Ambroziak, specjalista technologii i produkcji rolniczej i doświadczalnictwa Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego/ oddział Poświętne w Płońsku.

dkol
Fot. archiwum TAP
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:46