StoryEditor

Zwalczanie ślimaków - monitoring i zarejestrowane moluskocydy

Zwalczanie ślimaków w uprawach rolniczych dotyczy szczególnie rzepaku i zbóż ozimych na terenach podmokłych. Czasem są jednak sytuacje, że sieją one spustoszenie także na suchszych polach. Sprawę jednak skomplikuje wycofanie metaldehydu.
03.08.2023., 13:08h
Najpopularniejsza substancja ślimakobójcza, czyli metaldehyd otrzymała niedawno przedłużenie możliwości stosowania do 31.08.2026 r. Nie zmienia to jednak faktu, że od wielu lat jest ona zagrożona wycofaniem i w końcu będziemy musieli się z nią pożegnać, ponieważ związek ten jest uznawany w gremiach europejskich za szczególnie niebezpieczny dla środowiska. Ponadto, aby był skuteczny na ślimaki, musi być stosowany w stosunkowo wysokich dawkach. Mamy na szczęście skuteczne zamienniki – fosforan żelaza (III) i najnowszy – pirofosforan żelaza (tab. 1.). Ich skuteczność jest porównywalna do metaldehydu, choć efekt działania mniej widoczny, bo ślimaki zanim padną, zagrzebują się w glebie.

Szkody wyrządzane przez ślimaki zależą w dużym stopniu od fazy rozwojowej roślin – im ona wcześniejsza, tym są większe, nawet dochodzi do całkowitego zniszczenia roślin. Często są one ukryte, gdyż ślimaki żerować mogą na kiełkujących nasionach pod powierzchnią gleby. Fot. Jaskulska
Pierwszym objawem działania metaldehydu jest nadmierne, niepohamowane wydzielanie śluzu przez ślimaki, które spożyły granulę. Fot. Jaskulska.
Niezal...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. maj 2024 09:40