StoryEditor

Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?

Gleba jest największym skarbem i warsztatem pracy rolnika. Dlatego warto sięgnąć po szpadel, wykopać ją i spróbować odkryć, co w sobie kryje. Coraz częstszym problemem jest podeszwa płużna i zagęszczenie gleby. Jak ją zdiagnozować i zlikwidować na polu?
03.08.2023., 13:08h
Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wykopując szpadlem na polu trochę gleby, można wstępnie zdiagnozować jej zalety i wady, a także określić problemy agrotechniczne. Pozwala to także na zorientowanie się w składzie fazy stałej gleby oraz typie i trwałości agregatów glebowych. Oczywiście, najlepszy obraz uzyskamy, wykonując odkrywkę glebową, jednak nie zawsze są takie możliwości. Analiza wizualna nie zastąpi analizy chemicznej w laboratorium, ale jest niezbędna do postawienia wstępnej diagnozy stanu naszej gleby.

Właściwości fizyczne gleby

Poznanie właściwości fizycznych gleby jest ważne z punktu widzenia prawidłowej agrotechniki. Taką analizę można wykonać samodzielnie. Wszystko, co jest do niej potrzebne to szpadel, mały nóż, notatnik i podstawowe wiadomości o glebie.
Gleba jest utworem trójfazowym, składającym się z fazy:
  • stałej (części mineralne i organiczne),
  • ciekłej (roztwór glebowy),
  • gazowej (powietrze glebowe).
Części mineralne gleby (piaski, pyły oraz iły) w połączeniu z próchnicą glebową tworzą strukturę, która jest kluczowa do kształtowania optymalnych właściwości powietrzno-wodnych w glebie. To trwałość i wielko...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 15:17