StoryEditor

76 mln zł na ochronę zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego

Program na lata 2019-2023 r. jest kontynuacją trzech dotychczasowych edycji Programu realizowanych od 2003 r. Jaki zakres badawczy?
03.09.2018., 12:09h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o uruchomieniu 4 edycji Programu Wieloletniego „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego”. 
Zaplanowano realizację 45 zadań badawczych, które podzielono cztery grupy tematyczne:

  • Kontrola występowania substancji niedozwolonych w żywności pochodzenia zwierzęcego i substancji niepożądanych w paszach;
  • Ocena występowania chorób odzwierzęcych;
  • Ocena stanu występowania chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich;
  • Panel szkoleniowy uwzględniający szkolenia dla Inspekcji Weterynaryjnej.

W Programie uwzględniono europejską i światową sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych zwierząt, monitorowanie zagrożeń obecnych i przewidywanych, a także nowe zadania określone przepisami UE.
Celem programu jest utworzenie profilu zagrożeń dla zdrowia publicznego względem zoonoz, ale także skażenia produktów pochodzenia zwierzęcego i pasz. 

Jedna z grup zadań dotyczy badań potwierdzających status Polski jako państwa wolnego od chorób zakaźnych zwierząt. Dzięki temu możliwy będzie swobodny obrót zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Brak takich wyników mógłby doprowadzić do konieczności badania całej żywności, co oznaczałoby podniesienie ceny i jednoczesńie zmniejszało konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Realizacja Programu będzie wymagała wydatkowania z budżetu państwa w latach 2019-2023 kwoty 75 916 000 zł. 

Program „Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego” w latach 2019-2023, będzie realizowany przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.


dkol/ www.gov.pl/rolnictwo
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 23:47