StoryEditor

Prezydent: Wieś wymaga większej troski

Prezydent RP Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w Dożynkach Jasnogórskich. W czasie przemowy, zwrócił się do rolników, że chce dla Polski zrównoważonego rozwoju, który oznacza że polska wieś będzie traktowana co najmniej tak dobrze jak miasto.
03.09.2018., 09:09h
– Jest naszą wielką troską to, żeby polski rolnik mógł pracować spokojnie, jak najlepiej, żeby uzyskiwał jak najlepsze rezultaty i żeby jego rodzina mogła żyć nie tylko godnie, ale przede wszystkim na jak najwyższym poziomie. Żeby na polskiej wsi dostępne były te same dobra kultury, komunikacji, edukacji i innych form rozwoju – powiedział Prezydent.

Zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich lat udział produktów rolnych w polskim eksporcie zwiększył się trzykrotnie i obecnie to jedna trzecia całego polskiego eksportu.

Prezydent zapewniał, że jednocześnie cały czas trwają zabiegi, by dla polskich rolników otwierać nowe rynki zbytu, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie.

 – Chciałem oddać Wam wszystkim głęboki pokłon, Wam, Waszym Rodzinom, Waszym Ojcom, za te 100-lat niepodległości, za Waszą niezłomność w staniu przy polskiej ziemi,  naszej wierze, przy naszej wielkiej tradycji, którą przechowujecie z pokolenia na pokolenie – powiedział, dziękując za kolejny rok ciężkiej pracy na roli.  - To właśnie dzięki Wam Polska jest wolna, niepodległa i suwerenna – podkreślił Prezydent.

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę września odbywa się na Jasnej Górze święto dziękczynienia Bogu za plony. Rolnicy z całego kraju wraz z delegacjami pocztów sztandarowych i wieńców żniwnych, uczestniczą w Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie.

Jednak święto rolników w Częstochowie to nie tylko uroczystości na Jasnej Górze. Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza, która miała miejsce w Alejach Najświętszej Maryji Panny - centralnej arterii miasta. W ostatnich latach do Częstochowy przyjeżdżało od 300 do 350 wystawców z całego kraju. Krajową wystawę zwiedza corocznie ok. 100 tys. osób.

oprac. mm, źródło: prezydent.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 09:11