StoryEditor

Afera korupcyjna ARiMR: zatrzymano kolejne dwie osoby!

Jak poinformowało  Centralne Biuro Antykorupcyjne, zostały zatrzymane kolejne dwie osoby, które wręczyły łapówki pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.
10.05.2018., 16:05h
10 tys. zł. – tyle miała „kosztować” nielegalna pomoc w zdobyciu dotacji finansowych na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020.  Granty te były przydzielane w ramach projektów „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Premia dla młodych rolników”. W związku z podejrzeniami, funkcjonariusze CBA z Poznania przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych. Teraz zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

O całej sprawie pisaliśmy już wcześniej (Korupcja w ARiMR – pracownicy zatrzymani za branie łapówek od rolników!) wówczas (w lutym 2018 r.), w wyniku pierwszej realizacji sprawy agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego.

Przypomnijmy, że w omawianym czasie ujawniono cały proceder działań na szkodę Skarbu Państwa. Urzędnicy za korzyści majątkowe mieli czuwać nad  w pozytywnym rozpatrzeniem wniosków. A zatem czynnie angażowali się w opracowanie i skompletowanie dokumentacji, a nawet korygowali błędy podmieniając dokumenty. Z kolei doradca rolniczy „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu niezbędnych szkoleń. Ustalono, że łączna kwota tak nielegalnie uzyskanych dotacji sięga 5,4 mln zł. Zatrzymani przez CBA trzej mężczyźni usłyszeli wtedy zarzuty korupcyjne, a sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Uwaga! Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.  Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie organ zanim ten organ się o nim dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.   ag, oprac. na podst. CBA
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 10:25