StoryEditor

Aplikacja IRZ Plus nadal nie działa. Jak zgłosić zdarzenie?

Zgodnie z komunikatem Agencji, która przeprowadza modernizację systemu IRZ Plus, nowa aplikacja powinna być dostępna dla rolników od 9.01.2023 (poniedziałek), od godziny 6.00. Niestety z informacji, które płyną do naszej redakcji aplikacja nadal nie działa, a hodowcy nie mają jak dokonać pilnych zgłoszeń. 
09.01.2023., 14:01h

W związku z wejściem w życie ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz licznych zmianach, ARiMR podjęła decyzję o modernizacji systemu IRZplus, tworząc aplikację IRZplus. O zmianach w ustawie pisaliśmy kilka dni temu. 

Wówczas ARiMR informowała, że przerwa potrwa od 4.01 do 9.01. Czas miał być poświęcony na przeprowadzenie niezbędnych prac administracyjnych.

- Wprowadzenie nowej ustawy podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Gromadzone w komputerowej bazie danych szczegółowe informacje dotyczących całego pogłowia utrzymywanych zwierząt najważniejszych gatunków zwierząt gospodarskich, będą wykorzystane w pracach nad poprawą warunków utrzymywania tych zwierząt w skali całego kraju i kształtowania polityki w zakresie produkcji zwierzęcej - czytamy na stronie ARiMR. 

Czasu na modernizację nie starczyło

Niestety, jak łatwo zauważyć - aplikacja IRZplus nie działa, a na stronie ARiMR pojawił się nowy komunikat pt.: "Problem z aplikacją IRZplus"

- W dniu dzisiejszym wdrożono nową aplikację IRZplus. Zidentyfikowano błędy uniemożliwiające prawidłowe działanie aplikacji. Trwają prace zmierzające do usunięcia problemów. Poinformujemy o wdrożeniu poprawek w kolejnym komunikacie. Za utrudnienia przepraszamy - czytamy na stronie ARiMR. 

Niestety nie jest to nic nowego, bo problemy z rządowymi aplikacjami pojawiały się w ostatnich miesiącach wielokrotnie. Nie trzeba przypominać, że w ostatnim czasie zetknęliśmy się już z podobnymi "utrudnieniami". Najpierw na liczne problemy natrafiali rolnicy podczas korzystania z aplikacji suszowej, później podczas składania wniosków na wymianę dachów z eternitu. 

Problem z aplikacją IRZplus

Rolnicy zachęcani na każdym kroku do cyfryzacji gospodarstwa, chętnie korzystają z narzędzi, które usprawniają pracę.  Tym razem sytuacja z niedziałającą aplikacją IRZplus jest dużym utrudnieniem gdyż hodowcy nie mogą zgłosić żadnego zdarzenia - padnięcia, sprzedaży, przemieszenia, urodzenia, zgubienia kolczyka. A informacji kiedy aplikacja zadziała na razie nie ma.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami hodowcy mają obowiązek zgłosić większość zdarzeń w gospodarstwie w terminie 7 dni od wystąpienia zdarzenia. Jednak nie wszystkie z nich, gdyż część czynności takich jak zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada lub ubój zwierzęcia gospodarskiego, a dokładniej świń trzeba zgłosić do 24 godzin od zaistnienia zdarzenia. Rolnicy już niepokoją się o wyniki ewentualnych kontroli ARIMR oraz Inspekcji i konieczności składania korekt i wyjaśnień. 

Żarty żartami

Rolnicy komentują w sieci niedziałającą aplikację, jako "nic nowego", "można było się tego spodziewać", "współczuje hodowcom świń w strefach ASF".

Jeden z internautów podszedł do nowej aplikacji IRZplus z dużym poczuciem humoru, mimo, że nie udało się dokonać zgłoszenia, gdyż po chwili aplikacja przestała działać. 

  Rano działało opornie, teraz nie działa wcale. A zmiana sprzedaży na "WYBYCIE" to prawdziwe mistrzostwo.
  - Dzień dobry sprzedałem krowę chciałem to zgłosić.
  - Wybył Pan.
  - Nigdzie nie wybyłem, sprzedałem.
  - Czyli Pan wybył. Krowa została wybyta, nastąpiło wybycie.

  AKTUALIZACJA godz. 16.00 (9.01.23)

  Tuż przed godziną 16.00 otrzymaliśmy informację od rzecznika prasowego ARiMR. 

  - Uprzejmie informujemy, że prace nad usunięciem problemów związanych z działaniem aplikacji IRZplus trwają. Specjaliści z firmy obsługującej ten system planują zakończyć prace do 10 stycznia - brzmi treść komunikatu. 

  AKTUALIZACJA godz. 11.00 (10.01.23)

  Na stronie ARiMR pojawił się kolejny komunikat w sprawie aplikacji IRZplus. Tym razem dotyczy hodowców świń, którzy próbują dokonać zgłoszeń w systemie. 

  - Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym (10.01.2023) występują problemy w zakresie mikroserwisu dla zwierząt znakowanych grupowo (świń). Trwają prace nad usunięciem awarii - informuje ARIMR. 

  AKTUALIZACJA godz. 11.00 (12.04.23)

  Niestety, jak informują rolnicy system nadal nie działa prawidłowo, niektóre funkcje zniknęły, w zamian pojawiły się dodatkowe, a od rolników wymagana jest stale informacja o wielkości gospodarstwa. 


  Na FB ARiMR 12 stycznia br. pojawił się komunikat o poniższej treści:

  Z przykrością informujemy, że aplikacja IRZplus nie działa prawidłowo. Eksperci z firmy zewnętrznej, wprowadzającej zmiany w tej aplikacji, prowadzą prace nad przywróceniem jej poprawnego działania.

  Za utrudnienia przepraszamy.

  Składajcie zgłoszenia w placówkach! 

  Jak wynika, z przepisów, które podaje ARiMR zgłoszeń można dokonać poprzez formularz i w placówce. Lepiej to zrobić, bo inaczej hodowcy grożą sankcje, za niedotrzymanie terminu!

  Rolnic się niepokoją, że będą karani, w sytuacji kiedy nie uda się w terminie dokonać zgłoszenia. 

  Formy składania dokumentów IRZ

  Posiadacze zwierząt mają następujące możliwości składania dokumentów do komputerowej bazy danych IRZ :

  1. za pomocą Aplikacji IRZplus (która szwankuje)
  2. za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji dostępnych pod linkiem https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat
  3. w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie hodowcy - za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisywanym przez nadawcę podpisem elektronicznym) w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji.

  W informacji przekazywanej do ARiMR należy wpisać zakres danych zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych do komputerowej bazy danych. 

  Lista adresów e-PUAP https://www.gov.pl/web/arimr/uslugi-arimr-na-e-puap

  Lista adresów e-mail https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe

  AKTUALIZACJA 13.01.2023

  Rolnicy obawiają się kar, które może wygenerować system za spóźnienie w zgłoszeniu zdarzenia. W związku z tym Zespół ds. wołowiny Porozumienia Rolniczego zwróci się do ministra Kowalczyka o to, aby rolników nie karać, za to, że nie udało się dokonać zgłoszenia przez szwankujący system.   dkol
  Dorota Kolasińska
  Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
  Pozostałe artykuły tego autora
  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
  POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
  17. lipiec 2024 13:46