Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ataki wilków – zniosą zakaz odstrzału?

Obrazek

Zarząd KRIR zwrócił się do Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska, aby ta podjęła działania, których celem byłaby zmiana statusu wilka i uproszczono procedury odstrzału. Zakaz zostanie zniesiony? Jakie jest stanowisko w tej sprawie ministra rolnictwa Roberta Telusa?

Patrycja Bernat1 czerwca 2023, 10:00
Wojewódzkie biura izb rolniczych otrzymują coraz więcej informacji od rolników odnośnie wzrostu liczebności m.in. wilków, ale także żubrów oraz rysi. Szczególnie widoczne jest to w przypadku wilków, których populacja z roku na rok gwałtownie wzrosła. To natomiast przekłada się bezpośrednio na szkody w gospodarstwach rolnych. Szczególnie niepokojący staje się fakt, że wilki zaczynają pokazywać się również wśród zabudowań i miejsc, gdzie przebywają ludzie.

Zmiana statusu wilka

- W związku z coraz większą presją populacji wilka, wydaje się, że zmiana statusu jego ochrony powinna być uwzględniona w działaniach Rządu RP, co pozwoliłoby na ochronę zdrowia ludzi, ograniczenie strat rolników oraz zachowanie odpowiedniej liczebności tych drapieżników – czytamy na str. KRIR.

Do problemu wzrostu populacji wilków odniósł się również minister rolnictwa Robert Telus, podczas briefingu prasowego, który się odbył 26 maja 2023 r.
W trakcie swojej wypowiedzi nie ukrywał zszokowania, jakie wywołały na nim drastyczne zdjęcia, które przedstawiały rozszarpanego człowieka przez wilki.
– Widziałem drastyczne zdjęcia człowieka rozszarpanego przez wilki. Myślę, że takie fotografie dla każdego byłby drastyczne. Ta decyzja należy jednak do ministerstwa klimatu i ministerstwa ochrony środowiska, a nie do ministerstwa rolnictwa. Uważam, że musimy się temu przyjrzeć, jeżeli do takich sytuacji dochodzi, to musimy mieć pewność, że to jest prawda. Będę zachęcał moją koleżankę z ministerstwa klimatu panią minister Moskwę do pochylenia się nad tym tematem – powiedział Robert Telus.

Telus popiera zmianę statusu wilka

Robert Telus przyznał, że jeżeli pojawi się decyzja o zniesieniu zakazu odstrzału to ją poprze.

– Tak, wsparłbym taki projekt, bo jeżeli to jest taka sytuacja, jeżeli to jest prawda, że wilki sięgają po człowieka, to trzeba się temu przyjrzeć – powiedział Robert Telus.


Bernat Patrycja
Źródło: KRIR/ MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)