Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą nowe wymogi i kontrole w gospodarstwach!

Obrazek

Minister rolnictwa ponownie sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Ale jednocześnie zapowiada, że… wszystkie branże zajmujące się hodowlą zwierząt gospodarskich czekają nowe przepisy i zaostrzenie kontroli. Celem jest wyeliminowanie nieuczciwych rolników, którzy nie spełniają wymogów dobrostanu zwierząt.

wk4 października 2018, 13:45
Ustawa zakazująca hodowli zwierząt futerkowych została wniesiona do Sejmu w listopadzie zeszłego roku. Ale prace nad nią nie zostały nawet rozpoczęte. I wszystko wskazuje na to, że się nie zaczną. Wszystko przez sprzeciw ministra rolnictwa.

– Każdy typ produkcji zwierzęcej jeżeli jest prowadzony w warunkach poprawnych, jeżeli jest spełniony behawior, jeżeli są spełnione warunki, które sprawiają, że te zwierzęta mają zapewniono wszystko co jest niezbędne, zwierzęta powołane do życia przez człowieka, że jest to taki sam ważny kierunek produkcji, dlatego będziemy w Polsce prowadzić również hodowlę zwierząt futerkowych – zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

ZAOSTRZONE KONTROLE

Ale hodowców czekają nieuniknione zmiany. Departament Prawno-Legislacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi róże analizy i sprawdza warianty, również zaproponowane przez branże hodowców zwierząt futerkowych, których celem będzie zaostrzenie kryteriów kontroli na fermach, by wyeliminować z rynku wszystkich, którzy niewłaściwie traktują zwierzęta.
– Ale to dotyczy nie tylko hodowców zwierząt futerkowych, to dotyczy wszystkich grup zwierząt, jakie w rolnictwie są hodowane. Powtórzę, że wymogi będą dotyczyć wszystkich gatunków zwierząt – dodał J. K. Ardanowski.

Resort rolnictwa analizuje również jak z tym problemem poradzono sobie w innych krajach Unii Europejskiej. Resort utrzymuje kontakt w tym sprawach m.in. z ambasadą Finlandii. Z kolei sejmowa komisja rolnictwa ma się udać na wyjazdowe posiedzenie, aby zobaczyć jak to funkcjonuje tam na miejscu.

– Rozmawiałem ostatnio z przewodniczącym COPA/COGECA, który jest z Finlandii i rozmawialiśmy o różnych wymaganiach, które trzeba zapewnić zwierzętom. Ustalimy takie wymagania dla producentów wszystkich gatunków zwierząt, które będą respektowały prawo zwierząt do życia w warunkach jak najmniej odbiegających od tych do, których są przyzwyczajone – zakończył minister Ardanowski.   wk

Fot. Kurek


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)