StoryEditor

Będzie protest niemieckich rolników. Mają już dość absurdów Brukseli

Rolnicy mają już serdecznie dość narzucania im zasad prowadzenia gospodarstw przez Brukselę. Tym razem chodzi o protest, który zamierzają zorganizować w najbliższych dniach w Bonn pod siedzibą Federalnego Ministerstwa Rolnictwa.
10.08.2022., 09:08h

Niemieccy rolnicy zapowiedzieli, że 15 sierpnia pod Federalnym Ministerstwem Rolnictwa w Bonn o 11 30 zjawią się, aby zamanifestować swój sprzeciw dotyczący ograniczenia zużycia pestycydów. W związku z tym, że niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zużycie pestycydów powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku, a z kolei na obszarach wrażliwych będzie całkowity zakaz ich stosowania. DBV (Niemiecki Związek Rolników) uważa, że to ponad 25% uprawianych gruntów. 

Policzek dla niemieckich rolników

Prezes Związku Rolników Bawarskich (BBV) ds. środowiska Stefan Köhler określił pomysły UE „jako policzek dla naszych rolników”. Organizatorzy spodziewają się około 1000 uczestników. Nie można wykluczyć, że dołączą również holenderscy koledzy po fachu i innych krajów związkowych – poinformowali organizatorzy AgE. Według stowarzyszenia  „Ziemia zapewnia dostawy” (LSV) NRW, gdyby propozycje KE zostały zrealizowane, Niemcy byłyby uzależnione od importu pszenicy. To tylko zapowiedź ogólnokrajowych protestów, które planują niemieccy rolnicy w ostatnich dniach sierpnia. Zapowiadają, że jak nie będzie odstępstwa od tych przepisów, zamierzają odwiedzić również Brukselę. 

W Polsce musimy zmniejszyć zużycie pestycydów o połowę 

Warto przy okazji zaznaczyć, że plan KE obejmie także polskich rolników. Narzucanie identycznego współczynnika redukcji stosowania pestycydów dla wszystkich krajów UE jest niesprawiedliwe, bowiem każde państwo zużywa inną ilość substancji czynnej na hektar. Tymczasem nawet po ograniczeniu holenderscy rolnicy będą mogli zużywać 4-krotnie więcej środków ochrony roślin niż Polacy. 

Ile w UE rolnicy zużywają środków ochrony roślin?

Należy uwzględnić, że najwięcej ś.o.r zużywa Holandia (8,8 kg/ha), Irlandia - 6 t/ha i Włochy- 5,2 kg/ha, Niemcy zużywają 3,8 kg, a Francja 4,4 kg. W Polsce wykorzystuje się tylko 2,1 kg na ha! 
Polski resort rolnictwa nie zamierza się godzić na ten zapis. 

- Polska się sprzeciwia temu rozporządzeniu, nie zgadzamy się z równomierną, jednakową redukcją – mówił minister Kowalczyk i liczy, że rozporządzenie zostanie zmodyfikowane. 

oprac. dkol/ksz
Fot. poglądowe/topagrar.com

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:54