StoryEditor

Materiał siewny 2022 – PIORiN: uwaga na oszustów w internecie!

PIORiN kontroluje coraz popularniejsze internetowe ogłoszenia sprzedaży materiału siewnego. Inspektorzy w 2021 roku sprawdzili ponad 6,5 tys. takich ofert. Wiele z nich było nielegalnych. Jak uniknąć oszustów przy zakupie materiału siewnego?
08.08.2022., 11:08h

Oszuści w internecie

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwróciła uwagę, że coraz większą popularnością na wirtualnych giełdach rolniczych oraz portalach ogłoszeniowych cieszą się oferty sprzedaży nasion: „rok po centrali”, „na paszę lub do siewu”, „nasiona odmian kolekcjonerskich”, „truskawka gigant frigo” i wiele innych. Podana jest nazwa odmiany z dokładnym opisem, która bardzo często podlega prawu własności.

Przykładowe ogłoszenia internetowe:

ogłoszenia internetowe materiał siewny
ogłoszenia internetowe materiał siewny

ogłoszenia internetowe materiał siewny

Nielegalne oferty sprzedaży materiału siewnego

Zdaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ze względu na niższą cenę niż w przypadku kwalifikowanego materiału siewnego ogłoszeniodawcy nie narzekają na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców. Nabywcy również mają w czym wybierać – na najpopularniejszych giełdach internetowych w trakcie jednego sezonu siewu pojawia się kilka tysięcy ogłoszeń. Niestety, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że część z nich to oferty nielegalne, naruszające wyłączne prawo do odmian roślin oraz przepisy ustawy o nasiennictwie.

materiał siewny etykieta

PIORiN kontroluje ogłoszenia internetowe

Dlatego corocznie wojewódzcy inspektorzy przeprowadzają na podstawie art. 104 ustawy o nasiennictwie kontrole obrotu materiału siewnego, oferowanego w intrenecie i prasie, a także w wyniku powiadomień o ogłoszeniach uzyskanych od innych podmiotów.

Według sprawozdań uzyskanych od wojewódzkich inspektorów w 2021r. pracownicy terenowi PIORiN skontrolowali 6 521 ogłoszeń. Część ogłoszeniodawców (1 064)  usunęła swoje ogłoszenia po interwencji inspektorów, natomiast u 116 podmiotów zostały wykonane kontrole, które zakończyły się nałożeniem opłat sankcyjnych oraz mandatów.

Fałszywy materiał siewny czyli jaki?

Oferowany materiał siewny do sprzedaży zarówno w punktach stacjonarnych jak i na portalach lub giełdach internetowych, musi spełniać wymagania przepisów o nasiennictwie, a obracający tym materiałem powinien dokonać wpisu do ewidencji podmiotów.

wk
fot. PIORiN, envato elements

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 18:55