StoryEditor

Brak rąk do pracy w rolnictwie. Co zmieni się w 2023 roku?

Brak rąk do pracy w rolnictwie jest odczuwalny od lat. Siłą roboczą wspierającą polskich producentów m.in. jabłek byli pracownicy z Ukrainy, z których wielu aktualnie broni swoich granic przed rosyjską agresją. W międzyczasie miały zostać wprowadzone zmiany w całym systemie zatrudniania cudzoziemców, a także rozszerzenia możliwości w tym zakresie o obywateli Azji, Nepalu czy Filipin. Co zmieni się w 2023 roku?
07.02.2023., 12:02h
Już w 2020 roku problem z brakiem rąk do pracy w polskim rolnictwie i ogrodnictwie zaczął mocno narastać. Początkowo pandemia i związane z nią obostrzenia odcięły kraje Unii Europejskiej od dostępu do robotników, którzy trudnili się w zbieraniu owoców. Wtedy też rządowy zespół zarządzania kryzysowego na wniosek ministra rolnictwa przyjął rozwiązania, które miały ułatwić przyjazd do Polski pracowników sezonowych do prac w rolnictwie. Polegało to na odbywaniu kwarantanny w miejscu podjęcia pracy. Wraz z początkiem 2022 roku właściciele upraw apelowali o ułatwienia w zatrudnianiu pracowników z krajów Azjatyckich, a także o zmiany w przepisach w pracy sezonowej.

Napaść Rosji na Ukrainę pociągnęła za sobą wiele konsekwencji. Fala uchodźców przebywających w Polsce tylko częściowo mogła zapełnić braki, przez co właściciele sadów wnioskowali o zmiany w przepisach o pracy sezonowej. Ministerstwo Pracy podało, że w samym 2021 roku do powiatowych urzędów pracy w Polsce wpłynęło ponad 478 tysięcy wniosków zezwolenia na pracę sezonową. W tym 461 tys. dotyczyło obywateli Ukrainy.
  • 4,3 tys. – obywatele Mołdawii;
  • 3,13 tys. – ...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 17:00