StoryEditor

Cyfryzacja rolnictwa. Jak platforma eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

W tym roku mają miejsce już po raz szesnasty Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane m. in. przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W czasie tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem "Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi", bierze udział jako współorganizator Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. O sukcesie przygotowanej przez WODR aplikacji eDWIN rozmawialiśmy z dyrektorem Jackiem Sommerfeldem.
03.02.2023., 12:02h
— Jesteśmy na Wielkopolskim Forum Rolniczym w szkole na Poznańskim Golęcinie, z nami Pan dyrektor Jacek Sommerfeld z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Panie dyrektorze na początku chciałbym pogratulować zdobycia złotego medalu za aplikacje eDWIN. Ilu rolników z tego korzysta i co jest największym atutem tej aplikacji? — pyta redaktor naczelny Karol Bujoczek.

— Na ostatnim wielkim wydarzeniu, Polagra w Poznaniu otrzymaliśmy aż dwa złote medale. Jeden szczególnie ważny, bo przyznany przez konsumentów, rolników. Platforma cieszy się coraz większym powodzeniem i na ten moment korzysta z niej już ponad 20 tysięcy gospodarstw, głównie w Wielkopolsce, bo to tutaj się narodziła, ale powoli rozszerza się to na całą Polskę – mówi Sommerfeld.
Platforma doradcza eDWIN to aplikacja, która wykorzystuje rozwiązania nowoczesnego, cyfrowego rolnictwa. Ma służyć pomocą rolnikom i doradcom, a także instytucjom okołorolniczym i naukowym.

Jak aplikacja eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

— Głównym trzonem aplikacji jest wirtualne gospodarstwo. Zaciąga ono wszystkie informacje związane zarówno z produkcją zwierzęcą, jak i roślinną. Dzięki temu nasi doradcy mają bezpośredni kontakt internetowy, przez aplikację i mogą od razu doradzać jakie środki czy nawozy zastosować. Posiadamy również 600 stacji meteorologicznych, rozmieszczonych w całej Polsce, dzięki czemu istnieje możliwość doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego terminu wykonywania zabiegów — dodał dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Nie możemy zapomnieć o zbliżających się Krajowych Dniach Pola. Co będzie można na nich obejrzeć, co już można zobaczyć i czy rolnicy będą mogli już wcześniej podejrzeć i obserwować różne odmiany roślin i warianty ochrony.

Obejrzyj cały wywiad!


Bernat Patrycja
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:04