Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

CBA wykryło nawozowe przekręty niebezpieczne dla rolników!

Obrazek

CBA zatrzymało podejrzanych w sprawie niezgodnego z prawem sprowadzania i certyfikowania nawozów m.in. spoza Unii Europejskiej i wprowadzania ich do obrotu. Niektóre z nawozów otrzymywały certyfikaty bezpieczeństwa bez jakichkolwiek badań.

Aneta Lewandowska6 kwietnia 2018, 13:08
CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Poznaniu zatrzymało kierownika Zespołu Certyfikacji Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddziału w Pile, i prowadzi śledztwo w sprawie przyjmowania przez niego łapówek. Agenci wykryli także nieprawidłowości w wydawaniu przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddział w Pile certyfikatów dla nawozów.

Zarzuty przedstawiono już prezesowi  pilskiego oddziału PCBiC –  89 zarzutów dotyczących wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy w związku  z nieprawidłowościami w procedurze certyfikacji. Ogólnie padło już 213 zarzutów, m.in. przyjmowania i wręczania łapówek czterem osobom.

Akcja trwa od końca 2015 r., kiedy agenci CBA w Białymstoku zatrzymali kierownika Zespołu Certyfikacji Nawozów i Wyrobów Chemicznych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Oddziału w Pile, który wziął 15 tys. zł łapówki. Zatrzymano także dwóch biznesmenów zajmujących się obrotem nawozami sztucznymi. Jak ustalili agenci, kierownik wielokrotnie łapówki przyjmował już wcześniej – w sumie nie mniej niż 180 tys. zł.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. przeprowadza ocenę zgodności nawozów pochodzących spoza Unii Europejskiej z unijnymi wymogami. Do każdego zgłoszenia celnego jest załączany certyfikat zgodności. Dowody w sprawie to m.in. dokumentacja około 200 postępowań certyfikacyjnych.

Jak ustaliło CBA, nawozy były sprowadzane spoza UE i wprowadzane do sprzedaży z fałszywymi certyfikatami. Część z nich dotyczyła certyfikatów odporności na detonację saletry amonowej 34%, które zostały wydane zanim wykonano jakiekolwiek badania potwierdzając bezpieczeństwo.
CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w dalszym postępowaniu.

al na podst. CBA
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)