Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ceny paliwa rosną: Senat proponuje wyższy zwrot akcyzy

Obrazek

Niespodziewana propozycja Senatu dotycząca znacznego rozszerzenie programu zwrotu akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Senatorowie uchwali, że wydatki na ten cel mają wzrosnąć o prawie pół miliarda złotych. Rząd jest przeciwny temu pomysłowi.   

wk12 listopada 2021, 10:11

Senat rozpatrzył ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i uchwalił do niej dwie poprawki.

Rosną koszty produkcji

Senat stanął na stanowisku, że wobec wzrostu poziomu cen oleju napędowego, którego następstwem jest zwiększenie kosztów produkcji rolnej, należy skorygować kwotę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwiększenie wsparcia finansowego dla rolników ma się przyczynić do zmniejszenia kosztów produkcji, a tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej.

Niespodziewane poprawki

Uchwalona przez Senat poprawka nr 1 przewiduje podniesienie wskaźników przewidzianych w nowelizacji ustawy, stosowanych do określenia rocznego limitu zwrotu, ze 110 do 130 (w odniesieniu do gruntów rolnych) oraz z 40 do 60 (w odniesieniu do jednostek przeliczeniowych bydła).

Jednocześnie Senat w poprawce nr 2 podniósł maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy w latach 2022–2031 z przewidzianego w nowelizacji poziomu 160 mln zł do 480 mln zł rocznie.

Co zrobi rząd?

Obie poprawki zostały zgłoszone przez senatora Jana Marię Jackowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. - Z wyliczeń instytutów naukowych wychodzi, że w zasadzie zużycie jest dzisiaj większe, szczególnie przy działaniach bardzo pracochłonnych. Zużycie paliwa wynosi nawet do 130 l/ha. Jeśli tak, to należałoby to uwzględnić. Ja mogę powiedzieć, że dziękuję rządowi, że co rusz to podnosi, po troszku. Było 85, potem 95, podnosimy to po trochu. Teraz podnosimy do 110. Na pewno rolnicy są wdzięczni, akcyza jest prawie maksymalnie zwrócona. Jest kwestią dyskusyjną, jak eksperci udowodnią, że zużycie… Czy rząd wyraża zgodę na to, żeby dołożyć jeszcze więcej, czyli podnieść to do 130? To jest pytanie – mówił w Senacie J. M. Jackowski, który zaproponował także wzrost wydatków budżetowych na ten cel z 160 mln zł do 480 mln zł rocznie.

Na tak zadane pytanie rząd początkowo odpowiedział wymijająco. - Pytania państwa senatorów zmierzają w kierunku takim, czy ten zwrot mógłby być większy. Analizujemy sytuację na rynku – no, w tej chwili jest nowy minister rolnictwa, więc on będzie to analizował – i jeżeli tendencja będzie zmierzała w niekorzystnym dla rolników kierunku, czyli jeżeli paliwa będą drożały, to będziemy rozważać kolejną zwyżkę zwrotu. Wtedy trzeba by było się zastanowić również nad podniesieniem tego limitu – mówił w Senacie wiceminister Ryszard Bartosik.

Ale ostatecznie opinia MRiRW wobec obu poprawek była negatywna.

Teraz ruch Sejmu

Mimo to Senat przegłosował poprawki J. M. Jackowskiego i rozszerzył program zwrotu akcyzy zwartej w paliwie rolniczym.

Teraz ustawą zajmie się ponownie Sejm. We wtorek poznamy opinię sejmowej komisji rolnictwa a głosowanie nad ostatecznym kształtem ustawy podczas posiedzenia Sejmu, które odbędzie się 16-17 listopada.   

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)