StoryEditor

Ceny paliwa rosną: Senat proponuje wyższy zwrot akcyzy

Niespodziewana propozycja Senatu dotycząca znacznego rozszerzenie programu zwrotu akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Senatorowie uchwali, że wydatki na ten cel mają wzrosnąć o prawie pół miliarda złotych. Rząd jest przeciwny temu pomysłowi.   
12.11.2021., 10:11h

Senat rozpatrzył ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i uchwalił do niej dwie poprawki.

Rosną koszty produkcji

Senat stanął na stanowisku, że wobec wzrostu poziomu cen oleju napędowego, którego następstwem jest zwiększenie kosztów produkcji rolnej, należy skorygować kwotę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwiększenie wsparcia finansowego dla rolników ma się przyczynić do zmniejszenia kosztów produkcji, a tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej.

Niespodziewane poprawki

Uchwalona przez Senat poprawka nr 1 przewiduje podniesienie wskaźników przewidzianych w nowelizacji ustawy, stosowanych do określenia rocznego limitu zwrotu, ze 110 do 130 (w odniesieniu do gruntów rolnych) oraz z 40 do 60 (w odniesieniu do jednostek przeliczeniowych bydła).

Jednocześnie Senat w poprawce nr 2 podniósł maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy w latach 2022–2031 z przewidzianego w nowelizacji poziomu 160 mln zł do 480 mln zł rocz...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 16:42