StoryEditor

Co dalej ze środkami ochrony roślin? Organizacje rolnicze biją na alarm!

Gdyby przyjąć propozycje Komisji Europejskiej to okaże się, że znaczny obszar gruntów rolnych w UE zostanie wyłączony z możliwości stosowania środków ochrony roślin. Ale to nie jedyne wątpliwości rolników wobec dyrektywy SUD.
20.12.2022., 13:12h
Podczas posiedzenia grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca dyskutowana o sprawie unijnej dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUD).

„Bardzo niepokoi nas zakaz stosowania wszystkich pestycydów”

Delegacje wielu krajów zwracały uwagę, że zastosowanie propozycji Komisji Europejskiej będzie wiązało się z poważnymi komplikacjami. Nie tylko bowiem w Polsce zauważono, że propozycja zakazu stosowania środków ochrony roślin na niektórych obszarach chronionych lub wrażliwych jest nierealistyczna. Definicja „obszarów wrażliwych” jest bowiem tak skonstruowana, że w niektórych państwach członkowskich można do nich zakwalifikować praktycznie wszystkie grunty rolne. 
– Bardzo niepokoi nas zakaz stosowania wszystkich pestycydów na tzw. obszarach wrażliwych, bez dokładnego wskazania o jakie obszary konkretnie chodzi. Po pierwsze konieczne jest precyzyjne wskazanie uzasadnienia dla takiego surowego ograniczenia, a po drugie przyjęcie racjonalnego, realistycznego podejścia, ponieważ w obecnej formie nie do końca wiadomo, w jaki sposób należy odczytywać definicję tych obszarów – komentował uczestnik posiedzen...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:38