StoryEditor

Czy ciągniki rolnicze wrócą na DK36 pod Rawiczem?

Wspólnie przygotowane pismo w sprawie dopuszczenia ruchu ciągników po rawickim odcinku DK36, a także budowie ronda w Sarnówce, przekazali szefowi resortu rolnictwa Grzegorz Kubik – burmistrz Rawicza oraz Karol Skrzypczak – włodarz Miejskiej Górki. 
19.12.2022., 10:12h

Samorządowcy chcą poprawy bezpieczeństwa

Samorządowcy, w imieniu rolników ze wsi Sarnówka i Żołędnica znajdujących się w gminie Rawicz oraz rolników z gminy Miejska Górka zwracają się z prośbą o przekonanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do zniesienia zakazu poruszania się ciągników rolniczych po całym odcinku obwodnicy Rawicza w ciągu drogi krajowej nr 36, czyli od Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka do Ronda Załęcze. 

– Ponadto, zwracamy się z prośbą o interwencję i przekonanie GDDKiA do słuszności budowy ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 36 w miejscowości Sarnówka w celu poprawy bezpieczeństwa pojazdów włączających się do ruchu drogi krajowej – napisano w piśmie do ministra. 

Ścieżki rowerowe nie sprzyjają ciągnikom

Jak podkreślili samorządowcy Rawicza i Miejskiej Górki, problem jest poważny, albowiem przejazd przez Rawicz, gdzie za sprawą środków unijnych w ostatnim czasie przeprowadzono szereg inwestycji ułatwiających ruch pieszym i rowerzystom, w wyniku czego doszło do zwężenia wielu ulic w mieście, staje się dla maszyn rolniczych coraz bardziej problematyczny.

– Dziś okazuje się, że tymi zwężonymi ulicami zmuszeni są przejeżdżać rolnicy ciężkim sprzętem, co utrudnia przemieszczanie się wszystkim uczestnikom ruchu, zarówno drogowego, jak i pieszego oraz wpływa na ich bezpieczeństw – napisali.

Ciągniki rolnicze nie powodowały wypadków

Burmistrzowie Kubik i Skrzypczak przypominają jednocześnie, że w latach 2018-2021 ruch pojazdów rolniczych na DK 36 był dopuszczony i w tym czasie nie odnotowano tam wypadków przez nie spowodowanych. Proszą ministra o interwencję w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad celem dopuszczenia ruchu pojazdów rolniczych po rawickim odcinku wspomnianej drogi krajowej.

– Apelujemy do Pana Premiera o interwencję w GDDKiA. Dla całej społeczności gmin Rawicza i Miejskiej Górki wsparcie w tej kwestii byłoby nieocenione, szczególnie dobrze przyjęte przez rolników, którzy w tej kwestii nieustannie i niestety nieskutecznie apelują od dłuższego czasu – wskazali w piśmie Grzegorz Kubik i Karol Skrzypczak.
źródło: rawicz24.pl

Fot. Envato Elements, poglądowe
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:21