Co ma węgiel do ziemi rolnej? Sporo, zwłaszcza na Śląsku

Co ma węgiel do ziemi rolnej? Sporo, zwłaszcza na Śląsku

W trybie pilnym Senat zajął się ustawą o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Nad ustawą pochyliła się również komisja …rolnictwa. Co wspólnego ma węgiel z rolnictwem? Okazało się, że w tym przypadku bardzo dużo.

r e k l a m a

Sprawa dotyczy pomysłów rządu na mający się właśnie rozpocząć proces restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w ramach, której rząd zaproponował włączenie Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej. Formalnie będziemy mieć do czynienia z nabyciem Holdingu przez Polską Grupę Górniczą. Na przeszkodzie niespodziewanie stanęły nieruchomości rolnicze, które od lat znajdują się rękach katowickiego Holdingu.

Tak się składa, że na terenie kopalń jest 400 hektarów nieruchomości rolnych. Znajdują się na nich hałdy. One nigdy nie były wykorzystywane jako grunty orne. Ale na przestrzeni lat nie dokonano ich przekształcenia. Teraz przy nabyciu jest problem ustawowy. Bo przy przekazaniu teraz jest blokada ustawowa. Nie ma takiej możliwości, że do przedsiębiorstwa nie zajmującego się rolnictwem zostały zbyte te grunty – tłumaczył Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Sprawa tylko na pozór jest błaha...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii