Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co ma węgiel do ziemi rolnej? Sporo, zwłaszcza na Śląsku

Obrazek

W trybie pilnym Senat zajął się ustawą o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Nad ustawą pochyliła się również komisja …rolnictwa. Co wspólnego ma węgiel z rolnictwem? Okazało się, że w tym przypadku bardzo dużo.

17 marca 2017, 11:59

Sprawa dotyczy pomysłów rządu na mający się właśnie rozpocząć proces restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w ramach, której rząd zaproponował włączenie Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej. Formalnie będziemy mieć do czynienia z nabyciem Holdingu przez Polską Grupę Górniczą. Na przeszkodzie niespodziewanie stanęły nieruchomości rolnicze, które od lat znajdują się rękach katowickiego Holdingu.

– Tak się składa, że na terenie kopalń jest 400 hektarów nieruchomości rolnych. Znajdują się na nich hałdy. One nigdy nie były wykorzystywane jako grunty orne. Ale na przestrzeni lat nie dokonano ich przekształcenia. Teraz przy nabyciu jest problem ustawowy. Bo przy przekazaniu teraz jest blokada ustawowa. Nie ma takiej możliwości, że do przedsiębiorstwa nie zajmującego się rolnictwem zostały zbyte te grunty – tłumaczył Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Sprawa tylko na pozór jest błaha. Zatrzymanie, przez ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, całego procesu łączenia Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej, oznaczałoby bowiem problemy dla ogromnej grupy rolników.

– Efektem wstrzymania połączenia KHW z PGG dotknął by 13 tys. osób w przemyśle górniczym, który z miesiąca na miesiąc byliby pozbawieni środków do życia – tłumaczył w Sejmie Krzysztof Sitarski z Kukiz’15.

Stąd inicjatywa ministerstwa energii, które w porozumieniu z ministrem rolnictwa, chce zmienić te przepisy.

– Aby w ustawie dokonać odpowiednich zmian, które będą dotyczyły tylko tego jednego przedsięwzięcia. Chodzi o to, aby ta zmiana nie otworzyła furtki na inne zmiany – mówił minister Tchórzewski.

Ale sposób zmian nie wszystkim się podobał.

– Wpierw wprowadzamy jakąś ustawę, nawet słuszną, a potem staramy się ją demontować  albo robimy incydentalne wyłomy. To jest bardzo niedobrze – przekonywał Kazimierz Kleina senator Platformy Obywatelskiej. 

Zmiany na prośbę resortu energii mają być dokonane w trybie pilnym. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski nie przedstawił uwag resortu do nowelizacji przepisów, a senackie komisji rolnictwa i innowacyjności gospodarki przyjęły ją bez poprawek.    wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)