StoryEditor

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Nikt nie chce odbierać folii po sianokiszonkach i kiszonkach! To ogromny problem dla rolników, ale i samych gmin. Jest to odpad niechętnie zagospodarowywany przez firmy recyklingowe. Powstaje projekt ustawy, który ma wyregulować prawnie te kwestie.
20.03.2019., 14:03h
Odbiorcą takich folii były wyspecjalizowane podmioty, które miały zezwolenie na zbiórkę tego typu odpadów. Odbiór, niestety jest płatny i nic w tym zakresie się nie zmieniło. Nie jest to odpad komunalny, który można oddać włącznie z odpadami plastikowymi pochodzącymi z gospodarstw domowych, a więc nie mogą trafiać do „żółtych worków”. 

Odpad ten jest kategoryzowany jako odpad opakowaniowy zanieczyszczony organicznie. Nie ma możliwości przekazywania takich odpadów do gminnego systemu, który jest finansowany z deklaracji i opłat wnoszonych przez mieszkańców gminy. 

Odpad jak łatwo zauważyć, należy traktować inaczej niż odpad komunalny… Zatem jak?

Do tej pory rolnicy przekazywali go do podmiotów prywatnych, lub czasami gminy o silnym charakterze rolniczym miały możliwość przekazywania takiego typu odpadu do PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), ale to było jedynie fakultatywne rozwiązanie. 

W niektórych gminach firmy prywatne biły się o takie folie, a rolnicy dostawali nawet za nie dodatkowe pieniądze… Ale te czasy się skończyły, a rolnicy rozkładają ręce, upychając folie w zakamarkach gospodarstw. Jest ...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:13