Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy rolnicy doczekają się pomocy przy zakupie nawozów? Premier mówi o wiośnie...

Obrazek

Rolnikom, którzy liczyli na możliwość zakupu nawozów w racjonalnych cenach, właśnie opadły ręce. Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawił dziś żadnego rozwiązania w sprawie cen nawozów i wznowienia ich produkcji. Rząd ponoć szuka jakiegoś rozwiązania, a jego szef obiecuje... dopłaty do nawozów na wiosnę.

30 sierpnia 2022, 15:12

Sasin i Kowalczyk ostatecznych decyzji nie przedstawili

Jeszcze wczoraj wieczorem minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiadał, że po dzisiejszym posiedzeniu rządu poznamy plan wznowienia produkcji nawozów. Rozwiązania te miały ułatwić rolnikom zakup nawozów i rozwiązać problemy branży spożywczej z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował właśnie, że… rząd jeszcze szuka rozwiązania.
– Kilka dni temu poprosiłem więc premierów Sasina i Kowalczyka, by wypracowali odpowiednie rozwiązanie. Dziś prezentowali te propozycje na radzie ministrów. Ale jeszcze ostatecznych decyzji, w którym kierunku pójdą, nie przedstawili. Sądzę, że w ciągu kilku najbliższych dni będzie to możliwe – powiedział Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.
Dodał, że przy tak rekordowych cenach gazu, tona nawozu kosztowałaby dziś 6-7 tys. zł.
– Rolnicy wiedzą, że to abstrakcyjny poziom cenowy. Ale musimy eliminować ewentualne perturbacje w innych częściach gospodarki, dlatego szukamy rozwiązania – zaznaczył premier.

Morawiecki: "Dałem chwilę czasu na przywrócenie produkcji nawozów"

Premier poinformował, że przywrócenie produkcji nawozów, a tym samym wznowienie dostaw dwutlenku węgla do branży spożywczej nie może wiązać się z udzieleniem pomocy zagranicznym firmom.
– Powiem wprost: chcę zapobiegać takim sytuacjom, żebyśmy proponowali rozwiązania, z których skorzysta zagraniczny przedsiębiorca. Dziś sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich pracowników, polskich rodzin, a w tym przypadku polskich przedsiębiorców. Dlatego skonstruowanie tego mechanizmu czy to poprzez dopłaty, które idą do polskiego rolnika, czy poprzez inne mechanizmy zakupowe, kompensacyjne jest zadaniem dość skomplikowanym. Dlatego dałem panom premierom jeszcze chwilę czasu, żeby się nad tym zastanowili – powiedział szef rządu.

Rolnicy i branża spożywcza na skraju przepaści

Słowa te z pewnością rozzłoszczą rolników, którzy liczyli na możliwość zakupów nawozów w racjonalnych cenach. Poza tym pamiętajmy, że decyzja Grupy Azoty i Anwilu o wstrzymaniu produkcji nawozów uderzyła nie tylko rolników, ale także w branżę spożywczą. Efektem ubocznym produkcji nawozów jest bowiem dwutlenek węgla i suchy lód, wykorzystywane m.in. przez mleczarnie, browary czy zakłady mięsne. Ich brak spowoduje, że branże te za chwilę przestana działać, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.
I choć w poniedziałek 29 sierpnia Anwil wznowił produkcję, to braki nawozów i CO2 wciąż są duże, bo największy producent nawozów Grupa Azoty nadal ich nie wytwarza

"Na wiosnę uruchomimy dopłaty do nawozów"

Morawiecki nie wykluczył ponownego uruchomienie dopłat do nawozów, ale ewentualne wsparcie mogłoby zostać uruchomione dopiero na wiosnę.
– Kiedy nawozy były drogie, podjęliśmy decyzję o dopłatach do nawozów. Obecnie realizujemy tę pomoc. Jeżeli trzeba będzie, to na kolejny sezon, na wiosnę, kiedy stosowanych jest bo 80- 0 proc. nawozów też będziemy kształtowali odpowiednie programy pomocowe dla rolników – powiedział premier.

Fot. KPRM/Twitter


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)