StoryEditor

Uwaga! ANWIL wznawia produkcję nawozów oraz dostawy CO2

ANWIL z Grupy ORLEN podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Jak czytamy w komunikacie, spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. 
29.08.2022., 10:08h

Anwil wstrzymał produkcję 23 sierpnia

Jak pisaliśmy w artykule "Anwil wstrzymuje produkcję nawozów. To już kolejna firma na rynku nawozów", 23 sierpnia ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Przyczyną wstrzymania produkcji są galopujące ceny gazu, w związku z zakręceniem gazu ziemnego  Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, był gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. 
– W ciągu tygodnia wzrosły one aż o 41%. 15 sierpnia 2022 r. stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 euro, dziś już 282,8 euro/MWh. Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh. Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory Grupa Azoty, a także inne europejskie spółki z branży chemicznej takie jak m.in.: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi – informowaliśmy na łamach portalu topagrar.pl.

"Wstrzymanie produkcji wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych"

Jak wynika z kolejnego komunikatu, dziś produkcja została wznowiona. Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN tłumaczy, iż bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

– ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym – surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN – dodaje szef PKN ORLEN.

Zabezpieczenie dostaw surowego CO2

Biuro prasowe Grupu zaznacza, że ANWIL nie jest dystrybutorem CO2, a jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych.

– Mając jednak na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu. Ich celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin – czytamy w komunikacie.
Spółka informuje jednocześnie, że cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe.
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:08