StoryEditor

Dymisja w PZŁ. Efekt afery z odstrzałem dzików!

Łowczy Krajowy został oficjalnie poproszony o złożenie rezygnacji z pełnionej funkcji w Polskim Związku Łowieckim. Gdyby Łowczy Krajowy sam nie zrezygnował, zostałby odwołany przez Henryka Kowalczyka, Ministra Środowiska.  
23.01.2019., 18:01h
Piotr Jenoch spotkał się dzisiaj z Henrykiem Kowalczykiem i został poproszony o złożenie rezygnacji z pełnienia funkcji Łowczego Krajowego. Minister Środowiska poinformował, że otrzymał informację o problemach w komunikacji pomiędzy Naczelną Radą Łowiecką, a Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego. 

– W związku z  bezprecedensowymi naciskami na ministra środowiska związanymi z ASF, o odwołanie Piotra Jenocha z funkcji Łowczego Krajowego, informujemy, że 23 stycznia Pan Piotr Jenoch złożył na ręce Ministra Środowiska rezygnację ze stanowiska Łowczego Krajowego – czytamy na oficjalnej stronie PZŁ.
Piotr Jenoch został nominowany na stanowisko Łowczego Krajowego w kwietniu 2018 r. Dzięki zmianom w ustawie o Prawie Łowieckim, Minister Środowiska ma decydujący wpływ na to kto pełni funkcję Krajowego Łowczego. 

Można się jedynie domyślać, że Piotr Jenoch zrezygnował z pełnionej funkcji ze względu na stawiane mu zarzuty, między innymi przez organizacje rolnicze, wspierające producentów trzody chlewnej z obszarów ASF i brak zaangażowania w walkę z wirusem szerzącym się wśród dzików. Rzetelność prowadzonej gospodarki łowieckiej podał w wątpliwość Minister Rolnictwa, mówiąc, że nie wierzy w liczby i kwoty podane przez PZŁ odnośnie polowań na dziki.

Przypomnijmy, że o dymisję Piotra Jenocha od kilku miesięcy walczył Sławomir Izdebski, prezes OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, twierdząc, że w PZŁ panuje patologia, a skuteczne zwalczenie ASF w takich warunkach nie może mieć racji bytu. 

Łowczy Krajowy będzie pełnił swoją funkcję do 15 lutego 2019, aby dokończyć planowany na 16 lutego Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas ma być uchwalony nowy statut PZŁ.


Oprac. dkol na podst. pzlow.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:01